PKO BP

Bank PKO BP wyemitował obligacje na 1 mld dolarów

Obligacje Wiadomości

Największy bank w Polsce – PKO BP – wyemitował dziś papiery dłużne na kwotę 1 mld dolarów. Warto podkreślić, że oferta była skierowana głównie do inwestorów z zagranicy, a popyt ponad trzykrotnie przewyższył podaż.

„Obligacje korporacyjne wypuszczane na rynek przez PKO BP cieszą się dużym powodzeniem wśród inwestorów z całego świata, ponieważ to nie tylko najbezpieczniejszy bank w Polsce, ale także jeden z najbezpieczniejszych w Europie. W czasie kryzysu odgrywa to kluczową rolę, ponieważ nie od dziś wiadomo, że powiedzenie „pewne jak w banku” straciło już kilka lat temu na wartości. Teraz liczą się konkretne dane, a nie obietnice” – tłumaczą specjaliści.

Bank poinformował, że inwestorzy złożyli ponad 200 zapisów, z czego:

  • 45% przypadło na inwestorów ze Stanów Zjednoczonych
  • 32% przypadło na inwestorów z Wielkiej Brytanii
  • 14% przypadło na inwestorów z Europy
  • 9% przypadło na pozostałych inwestorów (także z Azji czy Afryki)

Warto podkreślić, że 73% papierów dłużnych wyemitowanych dziś przez PKO BP kupiły fundusze, 19% towarzystwa ubezpieczeniowe i emerytalne, a jedynie 8% banki. Wszystkie obligacje mają dziesięcioletni termin wykupu oraz stałe oprocentowanie.

Jak na razie nie wiadomo, na co polski gigant przeznaczy pozyskany miliard dolarów. Nieoficjalnie mówi się o tym, że środki te mają być przeznaczone na dalszą modernizację PKO BP – w tym nawet bankomaty biometryczne. Co prawda jak mawiają niektórzy: „nie od razu Kraków zbudowano”, ale bardzo możliwe, że już w ciągu najbliższych kilku miesięcy PKO BP zachwyci swoich klientów świeżymi nowinkami – i to nie tylko w ofercie produktowej, ale także np. w technologiach stosowanych w oddziałach banku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments