grecja

Niesprawiedliwe oszczędności?

Wiadomości

Większość obywateli tego kraju jest zdania, że wywierana na nich presja w stosunku do oszczędności jakich muszą dokonać jest niesprawiedliwa, gdyż obciąża głównie osoby ubogie i biedne. Ponad 90 procent ankietowanych przeciwstawia się działaniom oszczędnościowym ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w zamian za pomoc finansową – wnika z przeprowadzonego sondażu.

Sondaż wskazuje także, że blisko 67 procent respondentów chciała by pozostać w strefie euro i to mimo pozostałych konfliktów. Obywatele Grecji wiedzą, że wyjście ze strefy euro było by kolejnym ciosem w kieszeń najbiedniejszych osób w kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że rząd w Atenach postanowił przygotować kolejne plany mające zmniejszyć wydatki budżetowe i to przynajmniej o 11,5 mld euro w latach 2013-2014. Kolejna transza pakietu ratunkowego została by wypłacona w kwocie 31 mld euro. Aby tak jednak się stało, zarówno Unia Europejska, jak i Międzynarodowy Fundusz Walutowy muszą spojrzeć łaskawszym okiem na zmiany proponowane przez Grecję. Grecy nie są jednak zadowoleni z polityki obecnego rządu, dlatego większość wyraziła pesymizm, jeśli chodzi o przyszłość kraju – najbliższe lata to dalsze oszczędności.

Jak na razie politykom idzie całkiem nieźle, gdyż uzgodnili już oszczędności na sumę 9,6 mld euro, z czego większość zostanie uzyskana przez cięcia w emeryturach, świadczeniach socjalnych oraz pensjach pracowniczych. Planuje się także podniesienie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat oraz zmniejszenia wydatków na opiekę zdrowotną oraz zbrojenia. Jak na razie rząd dość kłopotliwie balansuje między żądaniami pożyczkodawców, a gniewem własnych obywateli.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
11 lat temu

zawsze tak jest, że najwięcej biedni płacą za wszelkie manipulacje, choćby dlatego że jest ich najwięcej.zaczynam mieć dość bycia robionym w balona i wybieram się niedługo do open celem uzyskania informacji na temat oszczędzania.