Fiskus bierze się za wdowy i wdowców!

Podatki Wiadomości

Wygląda na to, że polski fiskus obrał sobie nowy target podatników, których chce nieco dokładniej skontrolować – a chodzi dokładnie o wdowy i wdowców. Dlaczego? Ponieważ bardzo często zdarza się, że odziedziczają oni po swoim współmałżonku nieruchomość, którą chcą nagle sprzedać – co powinno być zdaniem urzędników zgłoszone do urzędu skarbowego i rzecz jasna opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Czy to nie przypadkiem kolejny bubel prawny, który jak zwykle szkodzi głównie najbiedniejszym?

Zdaniem urzędników kiedy dwie osoby mają współwłasność, a jedna z nich umiera, to współmałżonek „nabywa” od zmarłego jego część nieruchomości. Jeśli żyjący współmałżonek nagle będzie chciał sprzedać nieruchomość, to od tej rzekomo nabytej części fiskus każe sobie płacić normalny podatek dochodowy PIT. Sęk w tym, że to zdecydowanie niezgodne z polskim prawem podatkowym.

„Współwłasność to nic innego, jak przyzwolenie dwóch osób na posiadanie i użytkowanie danego dobra (np. mieszkania czy domu) za obopólną zgodą. Każdy ze współwłaścicieli ma 100% nieruchomości, tyle że w przypadku np. chęci jej zbycia musi się skonsultować ze współwłaścicielem (mieć jego zgodę). W przypadku śmieci jednego z nich nie ma więc mowy o przejęciu połowy nieruchomości przez żyjącego małżonka, bo przecież tak czy tak był on właścicielem (stricte: współwłaścicielem) całości” – tłumaczą specjaliści.

Tak naprawdę nawet wtedy, gdyby dwie osoby miały rozdzielność majątkową obejmującą daną nieruchomość (czyli, że np. mąż ma 50% mieszkania i żona 50%), to w przypadku śmierci którejś ze stron i tak nie ma mowy o żadnym podatku dochodowym w przypadku chęci zbycia nieruchomości – bo przejęcie w drodze spadku nastąpiło w linii najbliższej rodziny (współmałżonek – współmałżonek). Szkoda tylko, że urzędnicy skarbowi myślą zupełnie inaczej i bezkarnie naliczają wdowom i wdowcom normalny podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od śmierci współmałżonka.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
9 lat temu

haha, już nie wiedzą co zrobić żeby skombinować kasę.dobrze, że dostałam kredyt gotówkowy w getinie i mam teraz swoja działalność i stać mnie na małe oszczędności.