Euro

Masowe spadki na europejskich giełdach

Giełda Wiadomości

Planowany na najbliższy weekend szczyt euro, a także spadające ceny miedzi sprawiły, że inwestorzy masowo zaczęli pozbywać się swoich akcji. I to praktycznie w całej Europie, co przyniosło spadki na wszystkich lokalnych parkietach – czy to w Niemczech, czy to we Francji, albo we Włoszech. Także Warszawska Giełda Papierów nie była wyjątkiem od reguły. WIG20 zanotował spadek o ponad 3%! Co było powodem aż tak dużego spadku naszego rodzimego indeksu? Analitycy mówią bez wątpienia – spadek kursu akcji KGHM o ponad 6% pociągnął jak kotwica na dno także indeks WIG20. KGHM potaniał tak gwałtownie z powodu niskiej wyceny miedzi. Jak to możliwe, że wszystko „leci na łeb, na szyję”?

Inwestorów z Europy Zachodniej rozgniewała idea przesunięcia planowanego na weekend szczytu europejskiego. Na szczycie tym mają się odbyć kluczowe dla Europy, a może także i dla całego Świata, na temat na ratowania Grecji, wyciągnięcia Włoch i Hiszpanii z kryzysu, a także dofinansowaniu Europejskiego Funduszu Stabilizacji. Nieoficjalnie mówi się o łącznej kwocie 2 bln euro. Minister finansów Niemiec chłodzi jednak zapędy spekulantów wypowiedziami, że nie będzie to więcej niż 1 bln euro, z powodu tego, że Niemcy nie wyłożą więc niż ok. 221 mld euro – na więcej ich po prostu nie stać. Muszą także pomóc swojej rodzimej gospodarce, która coraz bardziej tonie w otchłani kryzysu.

Jak jednak wiadomo spadki ciągną za sobą wzrosty. Analitycy mówią, że większość europejskich indeksów giełdowych ma zaniżoną wartość, co skłania do poważnego zastanowienia się nad zakupem właśnie w tym momencie akcji pierwszej lepszej spółki, czy to z polskiego, czy też zagranicznego parkietu. W końcu jak to mówią: „nic nie spada wiecznie”.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments