karta

Karty obciążeniowe tylko dla firm?

Karty

Na początku września tego roku największy bank w Polsce wycofał ze swojej oferty karty obciążeniowe dla klientów indywidualnych. Czyżby był to symboliczny koniec plastików charge dla przeciętnego Kowalskiego?

„Z roku na rok coraz mniej Polaków korzysta z kart obciążeniowych, ponieważ już dawno w naszym kraju zostały one zastąpione na szeroką skalę kartami kredytowymi. Bardzo często wielu osobom wystarcza także jedynie karta debetowa, która można i tak zapłacić na odległość – np. przez Internet. Wypukłość plastiku odeszła na drugi plan, ponieważ z większości punktów handlowo-usługowych zniknęły „żelazka”, które przed laty były tak bardzo popularne, jak dzisiejsze terminale płatnicze” – mówią specjaliści.

Osoby, które mają plastik obciążeniowy PKO BP jak na razie i tak mogą bez problemu otrzymać np. jego duplikat. Bank nie wydaje już jednak nowych kart tego typu. Przywilej ten został pozostawiony jedynie przedsiębiorcom, którzy nadal dość chętnie korzystają z kart charge. Dlaczego? Ponieważ nadal podczas dalekich podróży służbowych przydają się one jako zamiennik firmowej karty kredytowej. Kartę obciążeniową dużo łatwiej otrzymać, a jednocześnie jej wypukłość pozwala na płatność np. za hotel na drugim końcu świata.

„Tak naprawdę nie da się na pierwszy rzut oka odróżnić karty obciążeniowej od kredytowej. Dla akceptanta jest to tak naprawdę bez różnicy – byle tylko nie było napisu „debit” oraz karta była wypukła. Jest to szczególnie ważne w Azji czy Ameryce Północnej – gdzie nawet karty debetowe są wypukłe, ale w większości przypadków nie pozwalają na transakcje na odległość” – tłumaczą eksperci.

Wygląda na to, że plastiki charge odchodzą zwyczajnie do przysłowiowego lamusa – przynajmniej w Polsce. Część przedsiębiorców nadal z nich korzysta, jednak karta kredytowa jest dużo bardziej elastyczna i przydatna – bo oferuje odroczenie płatności o prawie dwa miesiące. Szkoda tylko, że jest ona w wielu przypadkach tak ciężko dostępna – zwłaszcza dla małych firm z niewielkimi przychodami.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments