Podatnicy hojni dla organizacji pożytku publicznego

Podatki

Co roku podczas wypełniania deklaracji PIT, Polacy mają możliwość przekazania swojego 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Każdy podatnik może wybrać, komu przekaże ten 1%. W formularzu deklaracji rocznej PIT podatnik musi przy tym podać numer KRS wybranej organizacji, a dodatkowo, musi ona znajdować się na liście organizacji pożytku publicznego prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Czy Polacy korzystają z możliwości przekazania na cele charytatywne 1% swojego podatku? Okazuje się, że z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na taki krok.

Wyniki za rok 2011

Ministerstwo Finansów oszacowało, że w 2011 roku ponad 11,165 mln podatników zdecydowało się na przekazanie 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Organizacje te łącznie uzyskały kwotę dofinansowania rzędu 457,3 mln zł. Jak widać, darczyńcy byli hojni i chętnie wpisywali numery KRS organizacji do swoich PIT-ów. Wynik z 2011 roku jest wyższy przy tym o ponad 50 mln zł niż pula przekazanych w ten sposób środków finansowych w 2010 roku. Wówczas było to bowiem nieco ponad 403 mln zł. Podatnicy nic nie tracą przy przekazywaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, ponieważ i tak musieliby tą kwotę oddać.

W poprzednich latach widoczne było nikłe zainteresowanie możliwością przekazania 1% podatku wyliczonego w deklaracji PIT. Taka możliwość istnieje już od 2004 roku, ale w tym czasie tylko niewiele ponad 80 tys. podatników skorzystało z niej, przekazując organizacjom ponad 10 mln zł. Z roku na rok rosła jednak liczba darczyńców. W 2005 roku było ich 680 tys., a kwota przekazana organizacjom wzrosła 4-krotnie.

Kto otrzymał najwięcej?

Łącznie 6859 organizacji uzyskało wsparcie z tytułu przekazania 1% podatku. Rok wcześniej było ich mniej – 6533. Wzrosła średnia kwota przekazywanych sum na rzecz organizacji pożytku publicznego, z 39 zł do 41 zł.

Jakie organizacje uzyskały największe dofinansowania? Przedstawiają się one w sposób następujący:
108 mln 708 tys. zł przekazano na rzecz Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”,
13 mln 365 tys. zł trafiło na konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”,
7 mln 522 tys. zł przekazano na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

To tylko największe kwoty przekazanego 1% podatku, jakie urzędy skarbowe przelały na konta organizacji pożytku publicznego.

Kto był najbardziej hojny?

Widoczny jest zdecydowany wzrost liczby podatników, którzy przekazują jakiejś organizacji swój 1% podatku. Coraz więcej osób interesuje się taką możliwością. Najprawdopodobniej wynika to z szerokich kampanii promocyjnych, które są organizowane we wszelkiego rodzaju mediach przed okresem rozliczeniowym, czyli na początku każdego roku. Podatnicy w Polsce są bardziej świadomi tego, że ich 1% podatku liczy się dla innych. Nic nie tracą na tym, że go oddadzą, ponieważ sami i tak nie mogliby z niego skorzystać.
Najwięcej pieniędzy 1 % podatku przekazali na rzecz organizacji pożytku publicznego mieszkańcy Warszawy i osoby, które w stołecznych urzędach skarbowych dokonują swoich rozliczeń podatkowych. Łącznie, Warszawiacy przekazali wspominanym organizacjom kwotę 103 mln 616 tys. 864,89 zł. W Katowicach kwota ta była niemalże o połowę mniejsza, ale i tak wyniosła ona ponad 59 mln 684 tys. zł. W Poznaniu pula przekazanych środków z tytułu 1% podatku wyniosła dokładnie 40 mln 171 tys. 375,51 zł.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments