Strategia

Planujesz inwestycje w fundusze? Sprawdź, jak tego dokonać.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne kuszą klientów perspektywą wypracowania wysokich zysków. Jednocześnie nienależny zapominać o tym, że wiążą się one z pewnym ryzykiem. Jeśli klient zainwestuje w nie swoje pieniądze, musi liczyć się z tym, że fundusz nie gwarantuje 100% ochrony kapitału, przez co część, a nawet wszystkie środki zainwestowane w ten sposób, mogą zostać utracone. Takie ryzyko należy brać pod uwagę.

Jak wybrać dobry fundusz?

Jeśli jednak nie boimy się podjęcia takiego ryzyka, możemy przystąpić do wyboru konkretnego funduszu inwestycyjnego. Musimy jednak przedtem wiedzieć:

  • Ile chcemy zarobić?
  • Jak długo ma trwać inwestycja?
  • Jak zareagujemy na spadki wartości jednostek uczestnictwa, jakie kupiliśmy?

Odpowiedzi na te trzy pytania mogą skutecznie zawęzić pole poszukiwań odpowiedniego funduszu inwestycyjnego. Musimy wiedzieć, jaką mamy indywidualną skłonność do ponoszenia ryzyka, wówczas będziemy wiedzieć, czy bardziej wskazane jest dla nas zainwestowanie w fundusz akcji, czy może w bardziej bezpieczny fundusz obligacji.

Najbardziej opłacalne inwestycje

Jeśli jesteśmy gotowi na długofalowe inwestycje, z których chcemy czerpać wysokie zyski, powinniśmy zainwestować w fundusze akcyjne. Analogicznie, im krótszy czas inwestycji, tym udział akcji w portfelu inwestycyjnym powinien być jak najmniejszy. Eksperci mówią, że inwestycje w akcje zawsze przyniosą zyski i będą najbardziej opłacalne, ale tylko wówczas, gdy jest to inwestycja z 10-letnim horyzontem czasowym lub większym. Nie można przy tym inwestować wszystkich posiadanych środków w fundusze akcyjne. Lepiej 20-40% kapitału ulokować w fundusze papierów dłużnych lub w fundusze pieniężne.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kinga
10 lat temu

Fundusze inwestycyjne są rzeczywiście bardzo efektywną formą inwestycji. A im umiejętniej dobrana strategia inwestycyjne, tym ta efektywność wzrasta. Dobierając strategie zawsze należy mieć na uwadze nasze możliwości, oczekiwana, wkład początkowy, poziom ryzyka czy też okres czasu przez jaki zamierzamy inwestować. Wszystkie te kwestie wpływają na wybór najlepszego funduszu w danym przypadku. Z tego też względu nie można tu mówić o czymś takim jak uniwersalna strategia – każda może być najlepsza, ale przy konkretnych czynnikach. Należy o tym zawsze pamiętać.