mieszkania

Ile trwa sprzedaż mieszkania?

Finanse osobiste

Chyba jedynie ci, którzy chcą sprzedać własne M wiedzą, jakie jest to dziś trudne. Zastojowi na rynku nieruchomości w Polsce winny jest rzecz jasna kryzys – a właściwie ograniczenie akcji kredytowej ze strony banków.

Na dzień dzisiejszy sprzedaż lokalu mieszkaniowego na rynku wtórnym w naszym kraju trwa średnio 4,5 miesiąca.

„To naprawdę dużo, bo okresie prosperity ten czas oscylował nawet w granicach tygodnia czy dwóch. Obecnie z przysłowiową świecą w dłoni trzeba szukać kogoś, kto jest w stanie „od ręki” kupić nasze mieszkanie – zwłaszcza w małym mieście” – mówią eksperci.

Najgorsze jest jednak chyba to, że przynajmniej jak na razie nie mamy co liczyć na polepszenie sytuacji w branży. Wręcz przeciwnie – Polacy wolą obecnie raczej wynajmować, aniżeli kupować mieszkania. Powodem takiego zjawiska jest o wiele zbyt droga cena metra kwadratowego najtańszego mieszkania np. w Warszawie w stosunku do zarobków.

„Wielu Polaków może jedynie pomarzyć o tym, by kupić własne lokum – i to choćby nawet na kredyt. Wielu naszych rodaków albo zbyt mało zarabia, albo ma problem z odpowiednim zabezpieczeniem kredytu – bo bank wymaga np. kilkadziesiąt tysięcy wkładu własnego. Jeśli ta sytuacja nie zacznie się poprawiać, to nie mamy co nawet liczyć na to, że będzie lepiej” – mówią ekonomiści.

Niestety takie są obecnie realia. Szkoda tylko, że politycy w Polsce (i nie tylko) nie robią praktycznie nic, aby zapewnić przeciętnemu Kowalskiemu minimum życiowe – czyli zarobki pozwalające na zakup własnego mieszkania i w miarę godne przeżycie z miesiąca na miesiąc.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Michałjak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jak
Gość

Ze sprzedażą ja nie miałam żadnego problemu. Gorzej jest teraz jak dom próbuję wyremontować i sensowną firmę do tego znaleźć. NIby wszystko jest fajnie, ale jak przyjdzie co do czego to prośba o jakieś dzienw zaliczki się pojawia i zrezygnować muszę.

Michał
Gość

A dlaczego może potrzebują by materiały kupić itp. Nie ma co się pod włos od razu nastawiać. Jeśli nie ufasz to sprawdź jak stoją z finansami z verdict, jeśli firma ma długi to rzeczywiście odpuść jeśli jest ok to daj i patrz jak postęp idzie. Warto umowę spisać itp pomaga przy ewentualnej reklamacji.