KGHM

KGHM na fali zwyżkowej

Giełda

Akcje giełdowe w czasie kryzysu gospodarczego raczej zniżkują. W chwili obecnej wiele mówi się o tym, że do Polski dotarła w końcu fala kryzysu światowego i powinniśmy naszykować się na negatywne tego konsekwencje. Między innymi, odczuć powinni to inwestorzy giełdowi, którzy mogą stracić część posiadanego kapitału w wyniku bessy giełdowej. Tak wygląda to wszystko w teorii, ale nie wszystkie spółki giełdowe w ogóle odczuwają jakikolwiek wpływ kryzysu. Dla spółki KGHM właśnie nastały jak najlepsze czasy, co znajduje odzwierciedlenie w wycenie giełdowej akcji tej firmy.

Miedź zyskuje na wartości

Za jedną akcję KGHM, potentata na rynku miedziowym w Polsce, należy już zapłacić 158 zł. W ciągu tylko jednego dnia akcje te zwyżkowały o 1%. Teraz są wyceniane na najwyższym poziomie w swojej historii. Licząc od początku 2012 roku, walory KGHM zyskały na wartości już 78%, podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku spodziewano się, że firma będzie głęboko zniżkowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Prognozowano, że wprowadzony w naszym kraju podatek od kopalin pogrąży miedziowego giganta, jednakże nic takiego nie miało miejsca. Błędne okazały się szacunki, zakładające, że spółka KGHM będzie musiała zapłacić w 2012 roku kwotę nawet 3 mld zł, która przeznaczona miała być dla fiskusa, za podatek od kopalin. Ostatecznie, okazało się, że firma zapłaciła podatek, ale w kwocie niemalże dwukrotnie niższej, niż wskazywały na to szacunki ekspertów. Było to 1,8 mld zł.

Dlaczego akcje KGHM wzrastają?

Dla specjalistów rynkowych nie do końca wytłumaczalne jest to, że KGHM wciąż zyskuje na wartości. Na jego niekorzyść przemawia nie tylko kryzys światowy, docierający falami do Polski, ale również to, że firma wypłaciła dywidendy posiadaczom akcji. Zwykle takie działanie doprowadza do uszczuplenia kursu akcji na giełdzie, ale nie w tym przypadku.

Kolejnymi, negatywnymi przesłankami dla KGHM powinny być przewidywania o bankructwie państw należących do strefy euro – Grecji czy Hiszpanii. Na pewno niekorzystna jest też informacja o recesji w gospodarce światowej.

Gracze giełdowi za nic mają te sygnały. Od inwestowania w akcje KGHM-u nie odstraszył ich nawet podatek od kopalin. Pytanie, dlaczego inwestorzy tak mocno wierzą we wzrosty wartości firmy miedziowego giganta? Po pierwsze, KGHM jest jednym z największych koncernów w Polsce. Pod względem produkcji miedzi zajmuje on szóste miejsce na świecie, a w dziedzinie produkcji srebra – trzecie. KGHM to więc nie tylko miedź, ale i wiele innych, cennych metali. Nawet w obliczu kryzysu gospodarczego na świecie, ceny miedzi i srebra, których wydobyciem zajmuje się KGHM nie spadły i pozostają na dosyć wysokim poziomie.

Następną przesłanką do zwyżek akcji KGHM na giełdzie jest to, że handel metalami produkowanymi przez KGHM odbywa się w dolarach, dlatego też dzisiejszy, względnie słaby kurs złotego jest korzystny dla firmy.

Można by przypuszczać, że zwyżki na wartości KGHM są w pewien sposób związane z ubiegłorocznym przejęciem kanadyjskiej spółki Quadra FNX za kwotę 91, mld zł. Jednakże zyski z tej inwestycji jeszcze się nie pojawiły, ponieważ nie rozpoczęło się wydobycie metali z budowanych dopiero kopalń.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments