Kalkulator

Szykuje się alternatywa dla „Rodziny na swoim”!

Kredyty Wiadomości

Program preferencyjnych kredytów z dopłatami budżetu państwa zorganizowany pod hasłemRodzina na swoim niewątpliwie pozwolił wielu młodym osobom na kupno swojego pierwszego mieszkania lub spełnienie marzeń o budowie domu. Dziś pozostało już jedynie 2,5 miesiąca na skorzystanie z programu i uzyskanie dopłat w wysokości połowy należnych bankowi odsetek kredytowych. Rząd z uwagi na kwestie oszczędnościowe zdecydował się na wygaszenie programu z dniem 1 stycznia 2013 roku. Nie zmienia to faktu, że klienci, którzy skorzystali z programu będą otrzymywali nadal dopłaty, przez pierwszych osiem lat swojego okresu kredytowego. Rząd nie pozostawi jednak młodych ludzi bez pomocy w sprawach mieszkaniowych. MDM ma być alternatywą dla „Rodziny na swoim”.

Plany rządu

Jak już zostało powiedziane, rząd wygasza program „Rodzina na swoim”. Od pewnego czasu odstęp do dopłat programowych i preferencyjnych kredytów jest mocno ograniczony. Czasem trudno znaleźć mieszkanie, które odpowiadałoby wymogom programowym. Pomimo, że beneficjentem „Rodziny na swoim” może dziś zostać nie tylko małżeństwo, czy osoby samotnie wychowujące dziecko, a także single, to i tak jest coraz mniej osób, które mają szansę uzyskać dopłaty kredytowe z budżetu państwa.
To nie wszystkie zmiany, które uderzą w młodych ludzi chcących wybudować własny dom lub kupić i wyremontować mieszkanie. Rząd chce zrezygnować w najbliższej przyszłości ze zwrotu części VAT za materiały budowlane.

MDM- o co w tym chodzi?

Skrót MDM pochodzi od nazwy programu „Mieszkanie dla młodych”. Jego wstępne warunki zostały nakreślone podczas konferencji ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej – Sławomira Nowaka. MDM to program, którego założenia w pewnym stopniu mają być spójne z „Rodziną na swoim”.

„Mieszkanie dla młodych” to program dotujący młode osoby kupujące nowe mieszkania. Nie będzie możliwości uzyskania pomocy finansowej, jeśli dana osoba zdecyduje się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Dodatkowo, nie może być ona właścicielem żadnego lokalu mieszkalnego. Beneficjenci programu „Mieszkanie dla młodych” otrzymają ostatecznie pieniądze w formie dopłaty do kredytu już z chwilą jego zaciągania. Dzięki temu kredyt będzie mógł być mniejszy o tą właśnie kwotę.
Warunki uzyskania dopłaty programu „MDM” mają być limitowane za pomocą kryterium cenowego i powierzchniowego. Jeśli chodzi o limit cenowy, to podobnie jak w programie „Rodzina na swoim” będzie on określany przez wojewodę raz na 6 miesięcy w formie wskaźnika średnich kosztów budowy dla danego województwa i miasta wojewódzkiego. Limit powierzchniowy ma wynieść maksymalnie 75 mkw, ale dopłata i tak obejmie tylko 50 mkw mieszkania.

Na dopłaty z programu „Mieszkanie dla młodych” nie będą mogły liczyć osoby, które mają więcej niż 35 lat. Jeśli o dopłatę starać się będzie małżeństwo, wówczas kryterium wieku musi być spełnione przez jednego z małżonków.

Wysokość dopłat

Najważniejsza kwestia to ta, ile pieniędzy uzyskają beneficjenci programu „MDM”. Zależeć będzie to od sytuacji rodzinnej danej osoby:
Dopłatę w wysokości 10% ceny mieszkania otrzymają rodziny bezdzietne i single,
• Dopłatę w wysokości 15% ceny mieszkania otrzymają rodziny z dziećmi i osoby samotnie wychowujące potomstwo,
• Dopłatę w wysokości dodatkowego 5% ceny mieszkania dla rodziny, które w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania za kredyt doczekają się kolejnego dziecka.

Jak widać, program „MDM” zakłada nie tylko wsparcie finansowe młodych ludzi w zakupie mieszkania, ale jednocześnie ma z założenia być elementem polityki prorodzinnej.

Kiedy program „MDM” wejdzie w życie?

Rząd zapowiada, że najprawdopodobniej nowy program wsparcia młodych ludzi zakupie ich pierwszego mieszkania pojawi się na rynku w połowie 2013 roku lub na początku 2014 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments