nfc

Zapłać smartfonem za swoje zakupy!

Finanse osobiste

Technologia Near Field Communication, nazywana w skrócie NFC miała uprościć dokonywanie płatności w polskich sklepach i punktach usługowych. Należy powiedzieć, że w naszym kraju znajduje się najwięcej w skali całej Europy terminali obsługujących transakcje zbliżeniowe, które realizowane są z użyciem technologii NFC. Już niebawem klienci sieci telefonii komórkowej Orange będą mieli okazję testować nową usługę, polegającą na płatnościach za produkty i usługi z użyciem swojego smartfonu.

Bieżąca sytuacja w płatnościach zbliżeniowych

Polska przoduje w liczbie terminali do płatności zbliżeniowych na tle Europy. MasterCard i Visa szacują, że w I kwartale 2012 roku takich terminali było 63 tys., zaś mBank podaje, że w chwili obecnej ich liczba zwiększyła się do 90 tys. W wielu punktach usługowych i w sklepach, nawet tych niewielkich, można zapłacić kartą bez konieczności podawania numeru PIN. Szybko i sprawnie. Polacy przekonali się w krótkim czasie do płatności zbliżeniowych. Dziś karty płatnicze umożliwiające takie płatności zyskują na popularności.

Orange Cash

Usługa sieci Orange – Orange Cash została przygotowana we współpracy z mBankiem i MasterCard Europe. Ruszy ona z dniem 1 listopada tego roku. Karta płatnicza klienta zostanie zainstalowana w jego telefonie i w rzeczywistości to komórka stanie się środkiem płatniczym dla transakcji zbliżeniowych. Będzie to karta mBank MasterCard Orange Cash, która będzie łączyła w sobie zalety karty SIM oraz karty przedpłaconej mBanku. Telefon wyposażony w taką kartę, będzie mógł służyć właścicielowi do dokonywania płatności zbliżeniowych we wszystkich sklepach i punktach usługowych, w których znajdą się terminale MasterCard PayPass. Klient może wybrać jeden z telefonów oferowanych w sieci Orange wyposażonych w technologię NFC, między innymi są to:
• Nokia Lumia 610,
• Samsung Galaxy SIII,
• HTC One X.

Bezpieczeństwo

Klienci, którzy chcieliby korzystać z technologii zbliżeniowych w płatnościach z użyciem telefonów komórkowych, obawiają się jedynie, że nie będzie to bezpieczne. Tymczasem, sieć Orange przekonuje, że nie ma żadnych obaw co do bezpieczeństwa transakcji. Operator telefonii komórkowych podaje, że wszystkie klucze identyfikujące zakodowane karty płatnicze i usługi, wgrane są na kartę SIM. To firma Orange jest gwarantem bezpieczeństwa transakcji zbliżeniowych realizowanych za pomocą telefonów komórkowych.

Plany na przyszłość

Szacuje się, że do końca 2015 roku w Polsce będzie już ponad 200 tys. terminali służących do obsługi płatności zbliżeniowych, także tych realizowanych za pomocą smartfonów. Organizacja płatnicza MasterCard Europe chce doprowadzić do sytuacji, w której nawet w sklepie osiedlowym czy punkcie zakupu biletów komunikacji miejskiej, będzie można użyć smartfona do dokonania płatności w trybie zbliżeniowym.

Orange to nie jedyna sieć, która w przyszłości zaoferuje klientom płatności zbliżeniowe z użyciem smartfonów. Podobną usługę zamierza wprowadzić sieć T-Mobile. We współpracy z MasterCard ma ona udoskonalić rozwiązanie pod nazwą MyWallet.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments