Czy program „mieszkania dla młodych” ma szanse na sukces?

Kredyty

Nie od dziś wiadomo, że z końcem 2012 roku zakończy się program rządowych dopłat do kredytów hipotecznych działający pod nazwą „Rodzina na swoim”. Rząd zapowiedział jednak, że zostanie on zastąpiony nowym rozwiązaniem, które nazwano „Mieszkania dla młodych”. Tylko czy nowy program ma w ogóle szanse na powodzenie?

„Zasada jest prosta – im więcej dzieci, tym większa dopłata do własnego M. Pytanie tylko, czy to się uda – ponieważ tak czy inaczej dzieci trzeba będzie z czegoś wychować, a przecież nie od dziś wiadomo, że życie w Polsce wcale nie jest takie tanie” – mówią ekonomiści.

Z grubsza można powiedzieć, że bezdzietne małżeństwo będzie mogło liczyć na 10% dopłaty, z jednym dzieckiem na 15%, a ci którzy zdecydują się na trójkę dzieci (które muszą się urodzić w ciągu najbliższych pięciu lat od przyznania pomocy) dostaną dopłatę w wysokości 20% ceny mieszkania. Warunek jest tak naprawdę jeden – mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego.

„Wbrew pozorom nowy program wcale nie będzie korzystniejszy od obecnie jeszcze działającej „Rodziny na swoim”. Wystarczy wziąć pod uwagę, że małżeństwo które ma już jedno dziecko zadeklaruje się, że łącznie w ciągu kilku najbliższych lat postara się o kolejne dwie pociechy. Przy zakupie mieszkania, które kosztuje np. 300 000 zł taka rodzina dostanie „jedynie” 60 000 zł jednorazowej pomocy od państwa. Tymczasem przy dobrze zoptymalizowanym kredycie RnS można zyskać nawet 80 000 zł w ciągu pierwszych 8 lat kredytowania” – tłumaczą specjaliści.

Jak mawiają jednak niektórzy – lepsze to, niż nic. Być może rzeczywiście nowy program rządowych dopłat do zakupu mieszkań przez młode małżeństwa pozwoli nie tylko walczyć z zastojem na polskim rynku nieruchomości, ale także uchroni nas przed postępującym niżem demograficznym. Przekonamy się jednak o tym dopiero za minimum kilka miesięcy – kiedy to program „Mieszkania dla młodych” wejdzie faktycznie w życie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments