kobieta i pieniądze

Kobieta zapłaci więcej za ubezpieczenie

Ubezpieczenia

Panie dotychczas miały możliwość oszczędzania na składkach na polisy komunikacyjne, jak również w dziedzinie polis na życie. Więcej za to niż mężczyźni płaciły za ubezpieczenia zdrowotne. Skąd takie różnicowanie wysokości składek ubezpieczeniowych względem płci? Towarzystwa ubezpieczeniowe odpowiadają, że jest to jak najbardziej uzasadnione. Płeć również w wielu przypadkach może być czynnikiem ryzyka dla ubezpieczyciela, dlatego też należy ją jak najbardziej brać pod uwagę przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej dla konkretnego klienta.

Kobiety jeżdżą bezpieczniej i żyją dłużej

Po pierwsze, panie płacą znacznie mniej za polisy OC niż panowie w tym samym wieku. Największe różnice w cenie ubezpieczenia są doskonale widoczne jeśli chodzi o młodych kierowców, w wieku od 20 do 30 lat. Młodzi mężczyźni, którzy dopiero co odebrali prawo jazdy z urzędu, jeżdżą nieostrożnie, a ich styl jazdy często cechuje się brawurą. W wyniku tego to oni bardzo często okazują się sprawcami kolizji i groźnych wypadków. Dla porównania, kobieta w tym samym wieku jest jednym z najbardziej ostrożnych kierowców w oczach ubezpieczycieli. Jeździ rozważnie, z przepisową prędkością i przestrzega wszystkich zakazów i nakazów na drodze. Generalnie, statystyki pokazują, że panie rzadziej powodują wypadki niż panowie. Inna kwestia, że może być to spowodowane tym, że rzadziej siadają one w ogóle za kierownicą.

Ubezpieczyciele uznają więc, że kobieta może mniej płacić za polisę OC, niż mężczyzna w tym samym wieku. Nie uwzględniając żadnych dodatkowych zniżek za bezszkodową jazdę, panie w wieku 20-30 lat dotychczas mogły płacić nawet o kilkadziesiąt procent mniej za ubezpieczenie komunikacyjne swojego samochodu, niż panowie w tym samym przedziale wiekowym.

Podobne różnicowanie wysokości składki ubezpieczeniowej u kobiet i mężczyzn występuje jak na razie w obrębie ubezpieczeń na życie. Tutaj powód jest jeszcze bardziej fundamentalny, niż w przypadku ubezpieczeń OC i AC. Kobiety według statystyk żyją dłużej, niż mężczyźni. Z tego względu mogą mniej płacić za ubezpieczenie na życie.

Płeć jest brana pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej na polisy OC i na życie, między innymi w takich Towarzystwach ubezpieczeniowych jak:
• Aviva,
• PZU,
• Ergo Hestia.

Wyższe składki na ubezpieczenie zdrowotne dla pań

Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia w dziedzinie ubezpieczeń zdrowotnych. Nie chodzi tu o to, że panowie rzadziej chorują, ale na pewno rzadziej korzystają z pomocy lekarskiej. Panie są bardziej skłonne do konsultowania się z lekarzami, w tym również ze specjalistami. Kobiety także korzystają z pomocy ginekologów, co naturalnie nie ma miejsca po stronie panów. Z uwagi na to, ubezpieczenie zdrowotne dla kobiety będzie droższe, niż dla mężczyzny.

Koniec z dyskryminacją w ubezpieczeniach

Panowie mogą czuć się dotknięci tym, że tylko z uwagi na ich płeć, muszą płacić więcej na ubezpieczenie OC samochodu czy ubezpieczenie na życie. To samo mogą powiedzieć panie, którym przyjdzie więcej zapłacić za polisę zdrowotną, niż ich kolegom w tym samym wieku. Dyskryminacja płciowa ma zostać ukrócona w branży ubezpieczeniowej, a to za sprawą orzeczenia wydanego przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stwierdził on, że płeć nie może być kryterium wyliczania składek ubezpieczeniowych – jak można przeczytać w orzeczeniu.

Sprawę dotyczącą różnicowania wysokości składek na polisy ubezpieczeniowe względem płci skierowało do ETS belgijskie stowarzyszenie konsumentów Test-Achats. Powołało się ono na łamanie przez Towarzystwa ubezpieczeniowe założeń Karty praw podstawowych Unii Europejskiej oraz konstytucji.

Zmiany wskazane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości wejdą w życie już w tym roku, dokładnie 21 grudnia.

Kobiety więcej zapłacą za ubezpieczenia

Orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości najmocniej dotknie panie, którym przyjdzie zapłacić więcej za polisę OC samochodu i ubezpieczenia na życie. Mniej jednak będą one płaciły za ubezpieczenia zdrowotne. Już w chwili obecnej część ubezpieczycieli likwiduje kryterium płci przy wyliczaniu składek ubezpieczeniowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments