Zielone światło dla nowego podatku

Podatki Wiadomości

Komisja Europejska nadała zielone światło we wprowadzeniu nowego podatku od transakcji finansowych w całej Unii Europejskiej. Mimo, iż zezwolenie dotyczy wszystkich krajów to otrzyma je tylko węższa grupa 10 krajów – niestety nie ma w niej Polski. Komisja Europejska liczy, że w ogólnym założeniu wzmocni to europejską współpracę wśród krajów, które uczestniczą w tym projekcie.

Ostateczna decyzja ma jednak należeć do Parlamentu Europejskiego oraz unijnych rządów, które muszą wydać odpowiednią zgodę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do końca roku Komisja Europejska zobowiązała się przedstawić projekt przepisów, który będzie tyczył się nowego podatku. Eksperci zauważają jednak, że będzie on podobny do tego, który zostało zaprezentowany rok wcześniej – już wtedy Bruksela zaproponowała wprowadzenie podatku od transakcji finansowych. Z ostatnich danych Komisji Europejskiej wynika, że nowy podatek mógłby przynieść nawet 25 miliardów euro rocznie. Unia Europejska nie zgodziła się jednak na kary dla bankierów. Głównym przeciwnikiem była Wielka Brytania, broniąc swoich interesów w londyńskim city. Londyn już wcześniej argumentował, że nie będzie globalnego porozumienia w tej sprawie, gdyż inwestorzy będą się przenosić do innych centrów finansowych, które nie zostały obciążone podatkiem.

Mimo budzącego niepokoju, aż dziesięć państw zdecydowało się wzmocnić swoją współprace i wprowadzić nowy podatek od transakcji finansowych – podatek zobowiązały wprowadzić takie kraje jak: Francja, Niemcy, Włochy, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Słowenia, Belgia oraz Austria.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
10 lat temu

grunt to korzystać z takiej ksiegowości-(ja mam opti.pl) która jest elastyczna i informuje o wszystkich zmianach i możliwościach w zakresie ulg podatkowych.