hipoteka

Zdążyć z „Rodziną na swoim”

Kredyty

Już nieco ponad 2 miesiące pozostały młodym osobom na ubieganie się o kredyt w ramach preferencyjnego programu kredytowego „Rodzina na swoim”. W puli do zgarnięcia są kredyty z dopłatami z budżetu państwa. Dopłaty te wynoszą połowę należnych bankowi odsetek i są uiszczane przez Skarb Państwa przez 8 pierwszych lat kredytowania. Już 1 stycznia 2013 roku taka oferta przestanie obowiązywać, a polskie banki będą udzielać już tylko tradycyjnych kredytów hipotecznych. Na ewentualny program wsparcia nieruchomości mieszkalnych i mieszkalnictwa w Polsce będzie trzeba poczekać nawet rok czy dwa lata. Dlatego też, młodzi robią dosłownie wszystko, aby mieć możliwość korzystnego kredytowania.

Ślub dla kredytu

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w ostatnich latach zmalała liczba zawieranych małżeństw w Polsce. Te statystyki mogą jednak być poprawione właśnie z uwagi na program „Rodzina na swoim”. Co prawda, prawo do wzięcia w nim udziału mają również osoby samotne, tzw. single, ale rząd przygotował dla takich beneficjentów liczne ograniczenia, na przykład w powierzchni mieszkania, stanowiącego obiekt kredytowania. Dopłaty dla singlów będą mniejsze niż dla małżeństwa.

Pary żyjące w nieformalnych związkach podejmują więc szybką decyzję o jego zalegalizowaniu. W rzeczywistości, wiele par stających na ślubnym kobiercu, wypowiada „tak”, tylko po to aby zdążyć z kredytem „Rodzina na swoim”. Prawdopodobnie, większość z tych nowożeńców skłonna byłaby zaczekać z małżeństwem, albo w ogóle nie zawierać związku małżeńskiego. Realia rynku kredytowego zmuszają ich jednak do pośpiechu i podejmowania tak ważnych decyzji pod presją czasu.

Dokumenty małżeńskie do wniosku kredytowego

Aby skorzystać z atrakcyjnych dopłat do większych mieszkań, w ramach „Rodziny na swoim”, trzeba do wniosku kredytowego dołączyć dokumenty związane z zawartym małżeństwem. Dlatego też pary piszą do Urzędów Stanu Cywilnego podania, o skrócenie ustawowego, miesięcznego terminu oczekiwania na ślub. Zwykle nie robi się im problemów w tym względzie.

Ze zjawiskiem brania ślubów dla wspólnego kredytu już mieliśmy do czynienia, kilka dekad temu, w czasach PRL-u. Wtedy to obowiązywały kredyty dla młodych małżeństw, dzięki którym można było kupić deficytowe towary, na przykład artykuły gospodarstwa domowego.

Kredyt silniejszy od więzów małżeńskich

Ślubowanie miłości i wierności małżeńskiej oraz dozgonnego bycia razem straciło w dzisiejszych czasach na wartości. Na ślub co prawda trzeba czasem poczekać, ale rozwód można wziąć dosłownie w kilka minut. Znacznie więc silniejszy w scementowaniu małżeństwa jest kredyt hipoteczny, zaciągnięty na 25 czy 30 lat.

Co prawda, nawet po rozwodzie można spłacać wspólny kredyt, z resztą kredytobiorcy nie mają przy tym innego wyjścia, ale i tak kredyt może być większą motywacją do utrzymania małżeństwa, niż jakikolwiek papierek.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Doradztwo kredytowe
11 lat temu

Zamiast „Rodziny na swoim” już planuje się wprowadzenie zamiennika. Ma być nim „Mieszkanie dla młodych”, jednak niestety na gorszych warunkach niż pierwszy program. Pierwszą różnicą jest to, że w nowym programie dostajemy dopłatę jednorazowo, a nie do miesięcznej raty kredytu. Po za tym, dopłata ta może wynosić maksymalnie 20 proc. wartości lokum, a nie 50 proc. rat kredytu, co w ostatnim rozrachunku wychodzi słabo. No i kupić można tylko i wyłącznie mieszkanie z rynku pierwotnego, co zwiększa koszty lokum.

gość
11 lat temu

opłaca się na pewno. my zdaliśmy się na RnS i na kredyt hipoteczny w getinie i mamy swoje mieszkanie którego nie będziemy spłacać do emerytury a krócej.

Polnord Szczecin
11 lat temu

Program „Rodzina na swoim” wychodzi znacznie korzystniej niż „Mieszkanie dla Młodych” chociażby z tego względu na to, że do pierwszego programu państwo dopłaca systematycznie 50 proc. raty przez 8 lat. Natomiast nowy program finansowany jest jako jednorazowa transza.