grecja

Kryzys w Grecji dotkliwy dla podatników strefy euro

Wiadomości

Wygląda na to, że Grecji po raz kolejny uda się przekonać międzynarodowe organizacje do umorzenia części swego długu. Niemiecki tygodnik Der Spiegel jest zdania, że bliskie jest dzień kiedy to Międzynarodowy Fundusz Walutowy – wraz z Komisją Europejską oraz Europejskim Bankiem Centralnym – ogłosi umorzenie części długu dla Grecji. Największym przeciwnikiem planu częściowego umorzenia długu są Niemcy. Niemcy przypominają, że Grecji już raz umorzono część zadłużenia – byli to prywatni wierzyciele, firmy ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne. Razem darowano Atenom blisko 100 miliardów euro.

Obecnie po raz kolejny są rozważane kolejne cięcia długu, które mogą okazać się niezbędne dla dalszej poprawy sytuacji w Grecji. Projekt jest pomysłem tzw. trójki, czyli przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Centralnego. Niestety tym razem ciężar długu mieli by ponieść wierzyciele publiczni, czyli w głównej mierze kraje strefy euro. Niemcy twierdzą jednak, że umorzenie – po raz kolejny – długu Grecji było by niezgodne z obowiązującym prawem.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble stwierdził, że prawo budżetowe zabrania przekazywania nowych pieniędzy krajowi, który nie jest w stanie spłacić aktualnego zadłużenia. Bardziej realistyczne zdaje się skupowanie obecnego zadłużenia – w zamian za nowe kredyty byłby skupowane dawne papiery dłużne po cenie rynkowej. Jak na razie Grecja wprowadziła 60 procent wszystkich uzgodnionych reform, jednak kolejny raport przewiduje około 150 propozycji dalszych reform.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments