grecja

Niemcy i Francja zgodni co do ratowania Grecji

Wiadomości

W ostatnim czasie doszło do spotkania ministrów finansów Niemiec – Wolfgang Schaeuble – i Francji – Pierre Moscovici – w Berlinie, gdzie ustalono ważne szczegóły dotyczące przyszłości Grecji w strefie euro. Panowie obopólnie przyznali, że oba kraje poszukują całościowego rozwiązania kryzysu w Grecji, które może być już gotowe w listopadzie.

Obaj nie wykluczają także, że wspólnym celem ich krajów jest utrzymanie pogrążonej w kryzysie Grecji w strefie euro – za wszelką cenę. Nie można tego dokonać, bez istotnych wysiłków na które muszą zdobyć się Ateny – w pewnym stopniu zagwarantuje to także wiarygodność całego Eurolandu. Nie podano jednak zbyt dużej ilości informacji w jaki sposób można by tego dokonać. W dniu dzisiejszym ma się odbyć telekonferencja ministrów finansów strefy euro, na której głównym tematem rozmów będzie sytuacja w Grecji. Ministrowie zdają sobie sprawę z ostatnich opóźnień przy uchwalaniu programu drastycznych oszczędności oraz załamania koniunktury, która spowodowała kolejną lukę w finansach Grecji.

Ogólne spotkanie – rutynowe – szefów resortu finansów Eurolandu ma odbyć się 12 listopada. Warto przypomnieć, że przedstawiciele trójki – Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Centralnego – zaproponowali umorzenie przez publicznych wierzycieli Grecji części jej długów. Głównym przeciwnikiem tego rozwiązania są Niemcy, gdyż mogło by to mieć negatywne skutki dla niemieckich podatników.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments