euro

EBC wyemituje nowe banknoty

Waluty Wiadomości

Z ostatnich informacji od Europejskiego Banku Centralnego wynika, że już niebawem rozpocznie się wypuszczanie drugiej serii banknotów euro. Europejski Bank Centralny ogłosił, że wpuszczanie na rynek drugiej serii miałoby odbywać się stopniowo. Datę rozpoczęcia ustalono na maj 2013 roku. Początkowa emisja rozpocznie się od banknotu o nominale 5 euro – poinformował szef EBC.

Nowa seria ma nosić nazwę Europa. Sam projekt banknotu o najniższym nominale zostanie zaprezentowany już 10 stycznie w muzeum archeologicznym we Frankfurcie nad Menem. W ciągu kilku najbliższych lat zostaną wprowadzone kolejne nominały (10, 20, 50, 100, 200, 500 euro) – także w sposób stopniowy. EBC podjął także decyzje, że z początku nowe banknoty będą w obiegu wraz ze starymi, jednak rozpocznie się proces stopniowego wycofywania – wyemitowane w styczniu 2002 roku zostaną stopniowo wycofane. Oczywiście banknoty zachowają ważność, dlatego każdy posiadający, będzie mógł je wymienić na nowe w bankach w całej strefie euro.

EBC potwierdziło także, że banknoty będą udoskonalone pod względem zabezpieczeń przed fałszerstwem – wprowadzone zostaną nowe znaki wodne i hologramy. Eksperci przekonują, że wprowadzenie nowych banknotów nie jest tak naprawdę potrzebne. Wierzy się jednak, że ożywienie strefy euro będzie powolne, stopniowe, ale z całą pewnością solidne – a wszystko dzięki silnym i zrównoważonym fundamentom jej gospodarki. Mimo słabej aktywności gospodarczej, strefa euro będzie wspierana przez politykę monetarną – oświadczył szef EBC.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments