bankomat

Prowizja za wypłatę z bankomatu?

Konta Wiadomości

Resort finansów przedstawił niedawno projekt nowej prowizji, która ma wspomóc polski budżet. Dokładnie mowa o surchage – opłacie pobieranej w wielu krajach Europy przy wypłacie z bankomatu obcego banku.

Czy będziemy płacić za wypłaty z bankomatów – i to nawet wszystkich? Wygląda na to, że to bardzo możliwe. Problem jednak w tym, że niektóre banki w Polsce (takie jak np. mBank czy Inteligo) nie posiadają własnych maszyn, przez co może okazać się, że zwyczajnie opłata surchage przyczyni się do ich upadku.

„Kryzys sprawia, że poszczególne państwa coraz bardziej przyglądają się rozmaitym podatkom i opłatom, szukając tym samych dodatkowych źródeł przychodu. Sęk jednak w tym, że opłata za wypłatę z bankomatu obcego banku, która w dodatku miałaby trafiać bezpośrednio do Skarbu Państwa z pewnością sparaliżowałaby nasz rynek usług płatniczych” – mówią specjaliści.

Wielu Polaków przyzwyczaiło się bowiem do tego, że mogą wyciągnąć gotówkę z dowolnego bankomatu, jeśli tylko posiadają konto lub kartę płatniczą z taką możliwością. Jeśli wprowadzono by nagle opłatę za pobieranie pieniędzy z maszyn obcych banków, to większość użytkowników kart płatniczych (zwłaszcza debetowych) pozbyłaby ich się w bardzo szybkim tempie. Dużo wygodniej byłoby iść np. raz w miesiącu do placówki banku i wyciągnąć osobiście gotówkę z konta. Problem jednak w tym, że w takim przypadku zaczęlibyśmy się wręcz cofać cywilizacyjnie.

„Wprowadzenie opłaty surchage zagraża sektorowi bankowemu – a zwłaszcza bankom internetowych. Miejmy nadzieję, że VISA i MasterCard zablokują ten projekt polskiego rządu, bo inaczej czeka nas prawdziwa katastrofa gospodarcza” – kwitują ekonomiści.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments