terminal

Płacenie kartą kredytową stanie się nieopłacalne?

Karty

Wygląda na to, że już za niedługo możemy słono za płacić za płacenie kartą kredytową zamiast np. kartą debetową. Dlaczego? Ponieważ politycy chcą zróżnicowania opłaty intercharge – a właściwie jej obniżenia, tyle że niestety nie dla wszystkich. Z czym to się będzie wiązało do przeciętnego Kowalskiego?

„Niestety możemy spodziewać się gigantycznych podwyżek w praktycznie wszystkich punktach handlowo-usługowych. Co prawda sprawa nie jest jeszcze do końca przesądzona, ale jeśli zmiany weszłyby w życie, to z pewnością z polskiego rynku zniknęłoby wiele kart kredytowych, które obecnie są używane bardzo aktywnie” – mówią ekonomiści.

Co prawda już teraz w niektórych terminalach (umieszczonych np. w dużych urzędach miejskich) trzeba dopłacić za płatność kartą nawet 2%, ale to tylko ewenement. Politycy chcą, by tego typu zmiany weszły w życie dla wszystkich terminali w całej Polsce. Wszystko przez to, że VISA i MasterCard nie mogą dojść do porozumienia w sprawie obniżenia intercharge w naszym kraju. O ile VISA zgadza się na obniżki, to MasterCard tylko teoretycznie – ponieważ np. karty MasterCard World to praktycznie dwukrotnie wyższy intercharge, niż w przypadku normalnego plastiku z logiem MC.

„Nie ma co ukrywać, że MasterCard kombinuje nad tym, jak obejść obniżkę intercharge – i to w legalny sposób. Szkoda tylko, że jak zwykle mogą ucierpieć na tym zwykli konsumenci” – mówią specjaliści.

Obniżka intercharge dla kart debetowych i podwyżka dla kredytowych może sprawić, że już za niedługo sprzedawcy będą dokładnie przyglądali się naszej karcie, by ocenić czy mają naliczyć dodatkową prowizję czy nie. Co z tego wyjdzie? Miejmy nadzieję że nic, ponieważ w innym wypadku (gdyby politykom udało się wprowadzić zmiany w życie) polski rynek usług płatniczych nie tylko stanąłby w miejscu, ale nawet mógłby przeżyć swoistą recesję.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments