Polacy wyrzucają coraz więcej śmieci do lasu, zamiast do kosza

Wiadomości

Stale rośnie liczba osób, które wyrzucają swoje odpady np. do lasu, zamiast do kosza. Wszystko przez to, że ceny wywozu odpadów biją kolejne rekordy.

Jeszcze kilka lat temu firmy z branży komunalnej zabiegały aktywnie o klienta. Gdy nagle przyszedł kryzys wiele z nich podpisało wieloletnie kontrakty z miastami  i zabrało się za „dojenie” klientów. Świetnym przykładem jest np. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Krakowa, które podpisało umowę na oczyszczanie miasta na najbliższe dwadzieścia lat. Czy to normalne, by dana firma miała w tak dużym mieście monopol na wywóz śmieci – i to na aż dwie najbliższe dekady?

„Niewątpliwie sytuacja Krakowa jest dość kuriozalna, ale jednocześnie nie jedyna w całej Polsce. Nikt nie neguje tego, że miasto musi współpracować na stałe z daną firmą, która podejmie się oczyszczania miasta. Pytanie tylko po co wiązać się z danym podmiotem na aż dwadzieścia lat, skoro ceny wywozu nieczystości rosną praktycznie z roku na rok i za kilka miesięcy usługi MPO mogą okazać się po prostu zbyt drogie” – mówią eksperci.

W przypadku przeciętnego Kowalskiego świetnie sprawdza się w tym przypadku powiedzenie: „płacz i płać”. Dana osoba jest bowiem praktycznie skazana na korzystanie z danej firmy komunalnej (np. MPO) i to na najbliższe lata. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zmiany odbiorcy naszych śmieci, tyle że bardzo często jest to zwyczajnie nieopłacalne z powodu ewentualnych kar za wcześniejsze zerwanie umowy z danym podmiotem, które nagle podwyższył ceny. Wygląda więc na to, że śmieci w lasach będzie przybywać, bo coraz więcej osób nie będzie stać na normalny wywóz śmieci. A szkoda, bo powinniśmy raczej dbać o naszą przyrodę, a nie jeszcze bardziej ją niszczyć.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments