euro

Niemcy i Francja dogadają się w sprawie budżetu UE?

Wiadomości

Wygląda na to, że kompromis w sprawie nowego budżetu Unii Europejskiej będzie arcytrudnym zadaniem – tak powiedział Radosław Sikorski. Niemcy, wraz z Francją chcą zmienić ten stan rzeczy i odpowiedniego przygotować się, wraz z europejskimi partnerami do stosownego kompromisu w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Oczywiście nikt nie wyklucza, że będzie to niezwykle ciężkie zadanie.

Jednak Niemiecka kanclerz Angela Merkel i premier Francji Jean-Marc Ayrault zapowiedzieli wspólnie w Berlinie, że pomimo licznych sprzeczności i całkowicie różnych interesów w negocjacjach nad nowym wieloletnim budżetem Unii Europejskiej, będą starać się o zawarcie kompromisu. Ayrault pokreślił, że pomimo różnych interesów oba państwa chcą dać dobry przykład, że tak naprawdę można dojść do stosownych kompromisów, które zadowolą obie strony. Bliska współpraca jest więc tu czynnikiem kluczowym. Francja w negocjacjach nad budżetem Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przykłada bardzo dużą wagę do wspierania wspólnej polityki rolnej. Czasami trzeba z czego zrezygnować na korzyść tej drugiej strony.

Merkel powiedziała, że w Unii Europejskiej znajduje się 27 państw, które zobligowane są do licznych dialogów, tak by znaleźć skuteczne rozwiązanie, które posunie wszystkich naprzód. Warto jednak przypomnieć wcześniejsze oświadczenie francuskiego premiera, który wydał oświadczenie, w którym odrzucił aktualną propozycję porozumienia budżetowego, przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments