pieniądze

Średnia krajowa idzie w górę!

Finanse osobiste Wiadomości

Choć wielu Polaków narzeka na to, że wciąż zarabiamy dużo mniej, niż np. nasi sąsiedzi za Odrą, to ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego raczej nie kłamią- średnia krajowa idzie w górę.

Obecnie przeciętny Kowalski zarabia 3 718,19 zł brutto. To o aż 2,1% więcej, niż miesiąc wcześniej oraz 2,8% więcej, niż przed rokiem. Czy to dużo?

„Należy wziąć pod uwagę, że praktycznie 1/3 tej kwoty jest pochłaniania przez składki na np. ubezpieczenie emerytalne czy zdrowotne, przez co do ręki dostaniemy ponad tysiąc złotych mniej. Czy to dużo? Zważając na stały wzrost cen w naszym kraju – raczej nie” – mówią ekonomiści.

Warto także wziąć pod uwagę inflację, która „zjada” nasze zarobki. Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że życie w Polsce jest mlekiem i miodem płynące (gospodarka rośnie, a wynagrodzenia razem z nią), to tak wcale nie jest. Ceny większości towarów i usług stale idą w górę, co zdecydowanie dobija tych, którzy zarabiają nawet średnią krajową. Warto przytoczyć dane GUS według których co trzeci Polak zarabia przynajmniej 3 718,19 zł brutto. Choć więc nadal mamy wiele biednych osób, to nasze społeczeństwo raczej się bogaci, aniżeli ubożeje.

„Nasza wrodzona zaradność sprawia, że wielu z nas dodatkowo dorabia do głównego źródła zarobku. Choć zarabiamy niewiele, to i tak stać nas na coraz droższe mieszkania czy samochody. Niewykluczone jest jednak to, że kryzys da nam się w przyszłym roku bardziej we znaki, niż to ma miejsce obecnie” – kwitują specjaliści.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
9 lat temu

haha super. a ile osób dostaje takie wynagrodzenie?tyle to niedużo, to co mają powiedzieć ludzie którzy dostają minimalną?dobrze że zarabiam nie najgorzej i mogę sobie odkładać na emeryturę bo to co zus robi z naszą kasą to dramat:www.wykop.pl/link/1318575/owoc-zywota-twego-je-zus