ludzie

Nie dożyjemy emerytury?

Emerytura

Z roku na rok sytuacja przyszłych emerytów wygląda coraz gorzej. Kurczący się rynek pracy w Europie (i nie tylko) sprawia, że miliony osób boją się o to, czy w ogóle doczekają przysłowiowej jesieni życia. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że nie ma widoków na polepszenie się obecnej sytuacji gospodarczej na świecie – zwłaszcza w kontekście świadczeń socjalnych.

Wielu ekonomistów mówi wprost, że jeśli nie odłożymy na własną rękę na swoją emeryturę, to nie mamy co liczyć na to, że państwo zapewni nam godziwy byt na starość.

„Czasy państw socjalnych ulegają swoistemu wypaleniu. Świata nie stać na to, by dokładać do emerytów czy rencistów. W niektórych krajach pracują zaledwie 3/4 obywateli. Nie można więc liczyć na to, że młodzi utrzymają starych – bo to po prostu nierealne” – mówią specjaliści.

Choć wcale nie tak dawno byliśmy świadkami podwyższenia wieku emerytalnego w Polsce (i nie tylko), to bardzo możliwe, że już za dekadę czy dwie będziemy pracować nawet do siedemdziesiątego roku życia. Państwowa kasa nie jest bowiem bez dna, a deficyt wydatków publicznych stale rośnie. Dany kraj nie może bez końca emitować obligacji – zwłaszcza, że może mieć problem z ich późniejszym wykupem.

„Musimy iść w stronę oszczędności i modernizacji funkcjonowania gospodarki. Inaczej czeka nas koniec świata, do którego sami doprowadzimy ogólną nieroztropnością w wydawaniu funduszy” – kwitują eksperci.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
10 lat temu

ja jednak mam zamiar dożyć i na emeryturze korzystać z życia więc trochę się wzięłam za dokształcanie w kwestii oszczędzania:wykop.pl/ramka/1348291/czym-wlasciwie-jest-bankowa-lokata