„Zły bank” rozpoczął działalność w Hiszpanii

Banki Wiadomości

W Hiszpanii tzw. „zły bank” rozpoczął działalność – właściwie to oficjalnie rozpoczął już 31 stycznia 2012 roku. Ta rządowa spółka ma przyczynić się do przejęcia tzw. problematycznych kredytów, czyli takich, które prawdopodobnie nie zostaną nigdy spłacone. Spółka przejmuje w dodatku nieruchomości, na które zwyczajnie nie ma chętnych. Zły bank ma przeciąć wszystkie problematyczne kredyty od czterech znacjonalizowanych banków – czterech największych w Hiszpanii. Przejęte aktywa wycenia się na ponad 55 miliardów euro.

Hiszpański rząd potwierdził, że nazwa złego banku to Sareb. Hiszpańskie media poinformowały, że kapitał założycielski spółki wynosi prawie 4 miliardy euro, a jej zdecydowanym większościowym udziałowcem jest sześć hiszpańskich banków, które nie potrzebowały żadnej pomocy i wsparcia od Unii Europejskiej – ich struktury nie wymagały finansowego uzdrowienia i wsparcia. Pozostała część akcji jest przynależna do państwa. Już w dniu rozpoczęcia działalności – dokładnie 31 stycznia 2012 roku – cztery znacjonalizowane banki przekazały Sareb’owi blisko 89 tysięcy mieszkać oraz działek o łącznej powierzchni 13 milionów metrów kwadratowych oraz kilka tysięcy niespłaconych kredytów.

Już w pierwszym kwartale nowego roku dojdą kolejne nieruchomości przekazane przez cztery banki. Zgodnie z przewidywaniami Sareb ma przestać istnieć już w przeciągu czterech najbliższych lat, gdyż tyle według opinii rządowej może potrwać sprzedaż obecnie niechcianych mieszkać i działek.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tomek
10 lat temu

Trzeba uwazac z jakich produktow sie korzysta. Ja biorac pozyczke sporo poswiecilem na poszukiwanie odpowiedniego kredytu. Obecnie najkorzystniej wypadl dla mnie mnie skok chmielewskiego