Rząd ograniczył wartość komorniczych egzekucji

Wiadomości

Portugalski rząd biorąc pod uwagę obecną sytuację kraju oraz powszechny kryzys finansowy postanowił wydać urzędom skarbowym nową instrukcję w sprawie egzekucji komorniczych. Według nowych wytycznych osoby zadłużone – osoby prywatne – nie będą mogły stracić więcej niż jedna szósta wynagrodzenia na rzecz fiskusa – chodzi o wynagrodzenie, które co miesiąc wpływa na rachunek bankowy.

Dotychczasowe prawo pozwalało urzędom skarbowym w Portugalii zająć na rachunku bankowym dłużnika do jednej trzeciej pensji. Zmniejszenie wartości przejmowanych przez urzędy skarbowe kwot od dłużników, jest efektem coraz bardziej zaciętych walk między fiskusem a zadłużonymi, którzy nie mają pieniędzy na dalsze funkcjonowanie. Związek Zawodowy Pracowników Urzędów Skarbowych przedstawił statystyki według których codziennie dochodzi do aktu przemocy wobec pracownika urzędu skarbowego. Z tego względu już wiosną ruszyły pierwsze kursy samoobrony dla pracowników urzędu.

Z analizy dalszych danych wynika, że nastąpił wzrost egzekucji komorniczych o blisko 35 procent względem roku poprzedniego i 2011 – w 2012 roku dokonano ich 674,5 tysiąca. Urzędnicy przyznają, że wysokie redukcje zarobków oraz coraz większe bezrobocie w kraju – sięgające już 16,3 procent – z pewnością nie będą sprzyjać spłacie zadłużenia – ani częściowego, ani całego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments