Portugalia oszczędza dzięki energii odnawialnej

Wiadomości

Z ostatnich wyliczeń resortu wynika, że Portugalia była zmuszona wydać o 612 milionów euro mniej na produkcję prądu, a wszystko dzięki wykorzystanie energii odnawialnych. Oszczędność ta wynika głównie z ograniczenia importu paliw kopalnych – raport obejmuje dane z roku ubiegłego.

W dalszym komunikacie Portugalskie Stowarzyszenie Energii Odnawialnych w Lizbonie (w skrócie APREN) poinformowało, że dzięki wprowadzeniu energii odnawialnej państwo było w stanie zaoszczędzić w samym tylko 2012 roku 540 milionów euro z tytułu oszczędności na imporcie węgla kamiennego i gazu ziemnego. Dalsze 72,4 miliony euro zostało zaoszczędzone na wydawaniu pozwoleń na emisję dwutlenku węgla. Z jakiej odnawialnej energii korzysta Portugalia? Jak informuje APREN z wiatru, wody, słońca cy biomasy – udział energii wytwarzanej z natury sięgnąć już 38 procent w stosunku do produkcji całej energii elektrycznej w Portugalii. Warto jednak przyznać, że udział wytwarzanej energii odnawialnej zmniejszył się o blisko 8 procent porównując go z rokiem 2011.

APREN uspokaja, że spadek produkcji energii był spowodowany dużą suszą, która doprowadziła do mniejszej produkcji w elektrowniach wodnych. Największy udział w produkcji energii odnawialnej w Portugalii mają farmy wiatrowe – około 20 procent udziału – a następnie za nimi są elektrownie wodne – 12 procent – biomasa – 5 procent – oraz systemy słoneczne – 1 procent.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments