Zalecenie większych cięć budżetowych

Wiadomości

Choć wydaje się, że temat kryzysu nieco przycichł nie możemy być do końca pewni poprawiającej się sytuacji w wielu krajach – w tym w Portugalii. Ostatnio chwalona, dziś upominana. Portugalia została upomniana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy do zdecydowanych posunięć, w tym do cięć wynagrodzeń i emerytur.

Według prognoz MFW kraj ten może zaoszczędzić na tym około 4 miliardów euro. Upomnienie zostało zawarte w ostatnim raporcie przygotowanym przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy – jego krótką treść opublikowano w dzienniku finansowym Jornal de negocios. Nalega się w nim, by Portugalia zredukowała w ciągu dwóch najbliższych lat (2013-2014) wydatki publiczne o kolejny 4 miliardy euro, dzięki zastosowanie reformy państwa, która została już oficjalnie zapowiedziana w październiku. Ma to być kolejna decyzja w zamian za uzgodniony w 2011 roku pakiet pomocowy za który Portugalia otrzymała pomoc w wysokości 78 miliardów euro – umowa została spisana z międzynarodowymi wierzycielami w postaci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Lizbona zdecydowała się obniżyć deficyt budżetowy do 3 procent PKB do 2014 roku. Powołując się na analizę ekspertów MFW zaleca w raporcie redukcję około 20 procent pracowników państwowych, co pozwoli na zaoszczędzenie około 2,7 miliardów euro.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
10 lat temu

u mnie się już bardziej nie da… i mimo tego potrzebowałam kredyt wziąć, bo mi się sprzęty w domu zmówiły i popsuły wszystkie na raz. kicha totalna.kredyt na szczęście na dobrych warunkach bo w getinie a oni mają najlepsze na rynku teraz.

Aisha E. England
10 lat temu

W roku 2011 miêdzynarodowi wierzyciele (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Miêdzynarodowy Fundusz Walutowy) przyznali Portugalii pomoc w wysoko¶ci 78 mld euro. W zamian rz±d w Lizbonie zobowi±za³ siê do obni¿enia do 2014 roku deficytu bud¿etowego do 3 proc. PKB.