Prom pasażerski na gaz LNG?

Surowce Wiadomości

Szwecja jest aktualnie krajem, który stawia przede wszystkim nie tylko na rozwój, ale także na dokładne wykorzystanie złóż naturalnych. Obecnie dowiedli tego wypuszczając w rejs pierwszy na świecie tak duży statek pasażerki, który jest zasilany skroplonym gazem ziemnym LNG – prom wyruszył z Sztokholmu do fińskiego Turku. W obecnej chwili statek może pomieścić blisko 2,8 tysiąca pasażerów.

Warto przyznać, że jest to obecnie najbardziej ekologiczny prom na Morzu Bałtyckim. Firma odpowiedzialna za dziewiczy rejs promu – Viking Line – stwierdziła, że dzięki wykorzystaniu gazu LNG jednostka praktycznie nie emituje siarki, a emisja tlenków azotu jest mniejsza o 80-90 procent w porównaniu z tradycyjnym paliwem opartym na ropie. Viking Line zauważa również, że silnik emituje o 20-25 procent mniej dwutlenku węgla. Szwedzka minister środowiska Lena Ek powiedziała, że cieszy się z tego, że to właśnie skandynawska myśl techniczna może być dla innych wzorem do naśladowania. Warto przypomnieć, że w 2015 roku statki pływające po Bałtyku nie będą mogły używać paliwa zawierającego siarki, a wyprodukowany szwedzki statek spełnia te wymogi – zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej.

Regularny rejs promem rozpocznie się już w tą środę i obowiązywać będzie go trasa Sztokholm-Turku-Sztokholm. Ciekawostką może być fakt, iż statek został wyprodukowany w stoczni STX w Turku i kosztował około 240 milionów euro – ma długość 214 metrów oraz 31 m wysokości.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
gość Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gość
Gość

świetny pomysł! to jest dopiero przyszłościowe podejście. a gdyby tak z autami było łatwiej i taniej.. a tu się nic takiego nie zapowiada.mi się udaje przyoszczędzić o tyle,że mam kartę debetową z getinu i dzięki niej płacę 4,99 za litr benzyny.