Portugalczycy proszą o więcej czasu

Wiadomości

Kryzys w Portugalii spowodował już ogromne straty, a najlepszym tego przykładem są rosnące koszty życia i trwale galopujące bezrobocie. Eksperci nie mają wątpliwości, że sytuacja w tym roku jeszcze bardziej się pogorszy. Chcąc utrzymać się na powierzchni kraj ten musi wprowadzać odpowiednie reformy oraz korzystać z transz pomocy finansowej oferowanej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Unię Europejską. Ostatnia jednak sytuacja się nieco bardziej skomplikowała.

Portugalia poprosiła o więcej czasu na spłatę swoich międzynarodowych kredytów. W osobnym oświadczeniu Bruksela zapewniła, że weźmie tę prośbę pod szczególną uwagę. O pomoc w tej sprawie zwrócił się minister finansów Vitor Gasper, proszą kolegów ze strefy euro o to by zgodzili się by termin zwrotu pożyczki był przedłużony. Tylko w ten sposób Lizbona będzie mogła powrócić na międzynarodowe rynki długu – w dość lepszej kondycji. Ministrowie finansów strefy euro już przemyśleli prośbę i potwierdzili, że nie powinno być problemów z przyznaniem opóźnienia w spłacie kredytu i to tym bardziej, że kraj ten wzorowo wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

Decyzja w tej sprawie powinna być wydana już za kilka dni. Warto przypomnieć, że kwota do spłaty wcale nie jest mała, gdyż wynosi blisko 78 miliardów euro. Kwota pożyczki została uzgodniona dwa lata temu z Komisja Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz Europejskim Bankiem Centralnym.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jola
10 lat temu

też bym chciała więcej czasu mieć na pewne sprawy ale się nie dało.. więc pożyczka kasy była niezbędna.niestety warunki banków były nie do zaakceptowania i podeszłam do skoku chmielewskiego który okazało się,że miał dobre warunki i jasną umowę, także szybko podjęłam decyzję.