Rok 2013 będzie słaby dla strefy euro

Wiadomości

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi potwierdził najczarniejsze myśli wielu ekonomistów. Według jego wiedzy nie ma szans na to, by strefa euro była szczególnie zachwycona sytuacją w roku 2013. Draghi zapowiedział, że koniunktura gospodarcza strefy euro już od początku 2013 roku będzie bardzo słaba.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego nie zapomniał jednak wspomnieć o stopniowej odbudowie europejskiej gospodarki, która za kilka lat będzie mocniejsza niż zwykle. Wiadomo jednak, że ryzyka ekonomiczne dla strefy euro pozostają po stronie osłabienia. Tym samym podczas konferencji Mario Draghi odniósł się do ryzyka dla poziomu inflacji, które jest zbilansowane, a presja inflacyjna pozostaje ograniczona. Zapewnił także o ochronie poziomu euro, które będzie przez niego i jego sztab monitorowane – szczególnie pod kątem ryzyk inflacyjnych.

Eksperci nie mają wątpliwości, że potwierdzenia Europejskiego Banku Centralnego dotyczące niskiego popytu na kredyty spełnią się już w IV kwartale bieżącego roku. Eksperci nie przewidywali także żadnych zmian w stopach procentowych – Draghi pozostawił je na niezmiennym poziomie. Dlatego benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,75 procent, a stopa depozytów 0,0 procent.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments