Raport ONZ szokuje. Ogromne łapówki w Afganistanie

Wiadomości

Z najnowszego raportu ONZ wynika, że blisko połowa obywateli w Afganistanie zdecydowała się przekupić urzędnika państwowego w samym tylko 2012 roku. Skala tego zjawiska jest tak olbrzymia, że szacunkowa wartość wszystkich łapówek – obejmująca tylko rok 2012 – wynosi około 3,9 miliardów dolarów.

Z raportu wynika także, że ogólna ilość wręczanych łapówek zmalała – porównując jej warto do 2009 roku – o 9 procent, jednak ich warto wzrosła praktycznie o 40 procent. Najbardziej skorumpowanym sektorem wydaje się być oświata, gdzie przekupstwo wśród nauczycieli wzrosło z 16 procent do 51 procent w 2012 roku. Warto zaznaczyć, że raport został przygotowany na podstawie ankiety z udziałem 6700 Afgańczyków. Sporym szokiem okazuje się wartość wręczanych łapówek, który obecnie porównywany jest do dochodu wewnętrznego tego kraju – dochód wewnętrzny Afganistanu jest dwa razy mniejszy od wartości wręczanych łapówek.

Warto łapówek stanowi także jedną czwartą pieniędzy obiecanych na pomoc na szczycie w Tokio. Eksperci do walk z nadużyciami przyznają, że korupcja w Afganistanie ma wymiar czysto społeczny, gdyż praktycznie 70 procent obywateli tego kraju uznaje to za coś normalnego. Przykładem jest tu urzędnik państwowy, który przyjmując łapówki chce uzupełnić swoje skromne zarobki.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments