Kraje z deficytem są traktowane łagodniej?

Wiadomości

Wygląda na to, że kraje borykające się ze zbyt wysokim deficytem mogą w razie spowolnienia gospodarczego dostać zdecydowanie więcej czasu na jego redukcję, niż obecnie dopuszczają granice wyznaczone przez Unię Europejską. Taką informację przekazał ministrom finansów unijny komisarz do spraw gospodarczo-walutowych Olli Rehn.

Łagodniejsze traktowanie ma być przewidziane tylko dla państw, które podejmą jakiekolwiek działania względem zmniejszenia deficytu budżetowego w ich krajach. Rehn potwierdził, że jeśli wzrost gospodarczy, któregoś z państw pogorszy się, to kraj ten dostanie dodatkowy czas na skorygowanie nadmiernego deficytu – wcześniej jednak musi wykonać uzgodnione działania dotyczące struktury fiskalnej. Komisarz stwierdził także, że pomimo znacznej poprawy sytuacji w finansach publicznych, wysokość deficytu w krajach unijnych jest zróżnicowana.

Z ostatnich wyliczeń wynika, że w latach 2009-2010 wynosił on średnio ponad 6 procent PKB – chodzi o całą Unię Europejską – a obecnie przekroczy 3 procent PKB. Łagodniejsze traktowanie krajów z nadmiernym deficytem ma dać możliwość stopniowego wzrostu dla strefy euro zaczynając od drugiej połowy roku. Dzięki temu będzie możliwe ożywienie rynku pracy. Dzisiejsze dane wyraźnie pokazują, że strefa euro jest nadal w recesji, która jeszcze przez chwilę może się powiększać.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments