Chiny eksportują coraz więcej uzbrojenia

Wiadomości

Szwedzki ośrodek analityczny SIPRI poinformował, że Chiny aktualnie przegoniły Wielką Brytanię w dziedzinie eksportu broni, tym samym stając w pierwszej piątce światowych eksporterów boni. Ośrodek badawczy jest zdania, że ekspert broni w Chinach wzrósł o około 160 procent w latach 2008-2012 – dane zostały zestawione z poprzednim pięcioleciem.

Obecnie Chiny mogą więc poszczycić się 5-procentowym udziałem w światowym handlu bronią – to awans i skok z dotychczasowych 2 procent udziału. Największy udział w handlu bronią jest domeną Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. W przypadku Stanów Zjednoczonych jest to około 30 procent światowego udziału w handlu bronią. Z kolei Rosja ma około 26 procent. Trzecie i czwarte miejsce należą do Niemców i Francji. Komentatorzy na całym świecie zauważają, że Chiny rozgrywają bardzo ważną strategię nie tylko zwiększając swój eksport bronią, ale przede wszystkim poszerzając kontakty z nowymi i bardziej liczącymi się na świecie odbiorcami.

Nikt nie ma wątpliwości, że Chiny to obecnie druga gospodarka na świecie, z coraz to większym budżetem przeznaczonym na rozwój nowoczesnego uzbrojenia – tym samym wyrasta nam prawdziwa militarna potęga. Podczas ostatnich pokazów targów z bronią Chiny pokazały światu własnej produkcji śmigłowce bojowe oraz pociski. Czy jest się czego bać?

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments