Światowe ceny żywności są na stabilnym poziomie

Wiadomości

Wygląda na to, że światowe ceny żywności utrzymują się na dość stabilnym poziomie, choć w ostatnim czasie mogliśmy oglądać lekką tendencję spadkową w przypadku indeksu cen żywności FAO w październiku 2012 roku.

W lutym jego wartość spadła blisko 0,12 procent – w styczniu było to 0,2 procent – na co największy wpływ miały spadki cen cukru oraz zbóż. Nie najlepiej sprawa się ma z przetworami mlecznymi, które nieco podrożały. Do bardziej stabilnych cen można dołożyć nie tylko olej, ale także i mięso – co wcześniej było nie możliwe. Rynki zrównoważyły cenę cukru, który spadł o całe 3 procent. Ogólna zniżka jest spowodowana nadwyżką produkcyjną w skali globalnej oraz jej wysoką podażą eksportową w sezonie 2012/2013 – głównie w Brazylii i Tajlandii. Kolejnym powodem jest zwiększona produkcja cukru w krajach, które go zazwyczaj importują, co skutecznie hamuje sprowadzanie tego surowca z zagranicznych rynków. Spadkiem cen może się poszczycić także zboże, które zostało przecenione o 1 procent.

Głównym powodem spadku jest bliski związek z ceną pszenicy oraz kukurydzy. Prawdziwym wahaniem cen – choć później ceny się ustabilizowały – może poszczycić się mięso. Cena drobiu znacznie spadła, jednak droższa okazała się wieprzowina.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments