Ceny żywności spadają

Wiadomości

Z pewnością ucieszy nas fakt, że na całym świecie ceny żywności spadają. Względnie dobra wiadomość ma także i drugie oblicze, gdyż zgodnie z informacjami od Banku Światowego, obecny pułap cen żywności jest ciągle bliski historycznego szczytu z połowy zeszłego roku. Bank Światowy podaje, że wysokie ceny żywności przyczyniają się do pogłębiania zjawiska głodu.

Trzeba jednak przyznać, że globalne ceny żywności spadają od sierpnia 2012 roku – wtedy osiągnięto największy szczyt pod względem cen wszech czasów. Warto jednak przyznać, że luty obecnego roku był dla cen dość łaskawy, gdyż ceny jedzenia były odpowiednio o 9 procent niższe niż te sprzed sześciu miesięcy. Nie zmienia to jednak faktu, iż nadal są bardzo wysokie. Przyczyną spadku cen globalnej żywności są przede wszystkim bardzo dobre warunki pogodowe w niektórych regionach świata. Dzięki prognozom dotyczącym rynku roślin udało się spaść dalej o kilka oczek. Bank Światowy zaleca jednak pewną ostrożność, gdyż sytuacja może się pogorszyć wraz z spadkiem globalnych zapasów zbóż – tak jak to miało miejsce w 2012 roku. Na wpływ cen globalnej żywności może mieć także suszą w Argentynie, Południowej Afryce czy Australii. Jakby tego było mało do wzrostu przyczynia się również wzrost cen ropy. Zauważa się także coraz silniejszy popyt żywności w takich krajach jak Indonezja, Korea Południowa, Turcja, Meksyk czy nawet i Chiny.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że wysokie oraz niestabilne ceny żywności będą dalej pogłębiać głód milionów najbiedniejszych – tym samym przyczynią się do niewłaściwego odżywiania tych osób. Oczywiście istnieje alternatywa w zaopatrywaniu się w tańsze jedzenie, jednak jest ono wysoko niezdrowe, gdyż jest bogate głównie w kalorie, a nie ma większych wartości odżywczych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
8 lat temu

i bardzo dobrze, niech spadają. podstawowe rzeczy powinny być w zasięgu każdego człowieka.zresztą musi jakoś starczyć na wszystko. na razie mi się to udaje, ale to też zasługa mojego doradcy z open finance, który doradził mi konto doskonałe z lokatą 10 %. i bardzo się cieszę z tego powodu.