kryzys

Francja i USA za polityką stymulowania wzrostu

Wiadomości

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Francja nigdy nie kryły swojej sympatii do uprawiania polityki, która miała by przyczynić się do stymulowania wzrostu gospodarczego w ich krajach. Co więcej, oba kraje zawsze podkreślają wagę oraz korzyści dla innych krajów na świecie – głównie dla Europy. W ostatnim czasie doszło więc do spotkania ministrów finansów Francji oraz USA – Pierre Moscovici spotkał się z Jackiem Lewem – w Paryżu.

Obaj panowie byli zgodni co do tego, że ich kraje powinny prowadzić politykę pobudzania popytu oraz stymulowania wzrostu gospodarczego – temat ten został jednak poruszony w kwestii Europy. Warto zaznaczyć, że wizyta w Francji nie była przypadkiem, gdyż minister finansów Stanów Zjednoczonych odbywa właśnie podróż po Europie, a rozpoczął ją wizytą w Brukseli, a potem udał się do Niemiec, by spotkać się z ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble. Z rozmowy francuskiego ministra wynika, że z pełnym przekonaniem podziela on większość poglądów Lew’a, który zdaje się twierdzić, że najlepszym rozwiązaniem kryzysu w strefie euro jest prowadzenie polityku stymulującej wzrost gospodarczy. Zdania tego najwyraźniej nie podziela jego niemiecki odpowiednik, który jest raczej zwolennikiem redukowania deficytów – w jego odczuciu nie spowalnia to w żaden sposób wzrostu gospodarczego w Europie.

Warto przypomnieć, że Francja także zdecydowała się ograniczyć deficyt do 3 procent PKB, jednak nie zamierza wprowadzać przy tym żadnych oszczędności czy cięć w wydatkach popularnych w innych krajach Europy. Moscovici chciałby więc doprowadzić do konieczności zastosowania podejścia równoważącego uzdrawianie finansów publicznych, które w rzeczy samej jest konieczne, gdyż przyczynia się do aktywnego wspierania wzrostu gospodarczego danego kraju. Zasadniczo jest w tym sporo racji, jednak metody działania są obecnie dalekie od ideały o czym doskonale powinna wiedzieć Francja.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments