UE zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi

Podatki Wiadomości

W dobie dzisiejszego kryzysu rzeczą normalną wśród rządzących jest fakt, iż w jeszcze większym stopniu należy dbać o interesy swojego kraju. Dzisiejsze możliwości mogą wydać się jednak zbyt skromne jeśli chodzi o zatajanie majątków czy prowadzenie oszustw podatkowych. Unia Europejska zapowiedziała stanowczą i zrównoważoną walkę z tym procederem, a podejście to zasadniczo popierają wszystkie kraje w Europie – w końcu oznacza to dla nich korzyść.

Jak na razie drogę walki z oszustwami podatkowymi wyznaczają takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włosi czy Hiszpanie. Ministrowie finansów z wymienionych wcześniej kraju podpisali porozumienie zobowiązując ich do wymiany informacji o podatnikach w ich krajach. Wzywają także inne kraje Europy do przyłączenia się do tej inicjatywy. W skutek umowy zostanie wprowadzona automatyczna międzynarodowa wymiana informacji o zyskach od kapitałów, które są normą w Unii Europejskiej. Podstawą wspólnej pracy ma być wzorcowa umowa z czerwca 2012 roku, która została wynegocjowana przez Niemcy oraz pozostałych uczestników projektu w rozmowach z USA. Na podstawie tej umowy Niemcy podpisały ze Stanami Zjednoczonymi odpowiednią umowę, które zobowiązuje ich do informowania władz amerykańskich o kontach bankowych w Niemczech, które posiadają amerykańscy obywatele.

Tym samym Stany Zjednoczone zobowiązały się do takiego samego informowania władz niemieckich. Minister finansów Niemiec stwierdził, że projekt ma na razie charakter pilotażowy, jednak już tyla przyczynił się do wykrycia wielu oszustw podatkowych oraz odstraszył potencjalnych oszukujących. Jest ona zdania, że tego rodzaju umowa powinna mieć w przyszłości charakter międzynarodowy, co z pewnością przyczyni się do spadku oszustw podatkowych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments