Libia wspomoże Egipt?

Wiadomości

Sytuacja w Egipcie jest z pewnością bardzo ciężka. Ciągłe walki i rozboje nie pomagają temu kraju odbudować zaufania swoich wiernych turytów. Warto pamiętać, że znaczne dochody kraju są właśnie generowane z turystyki, jednak coraz większe konflikt i ogólne narażenie życia doprowadza do sytuacji, w której ludzie nie chcą odwiedzać Egiptu tak często jak to miało miejsce jeszcze kilka lat wcześniej.

Egipt zmaga się ze sporymi problemami finansowymi, więc jakiś czas temu rozglądał się za możliwością wzięcia pożyczki od międzynarodowych instytucji, które jednak stawiają zbyt wygórowane wymagania dla tego kraju. Stosownym rozwiązaniem problemu wydaje się być pożyczka od Libii, która postanowiła udzielić finansowego wsparcia 2 miliardów amerykańskich dolarów – o ile Egipt zdecyduje się na tak pożyczkę. Warto dodać, że dnia wczorajszego zostało podpisane specjalne porozumienie między krajami, które dopuszcza możliwość pożyczenia dwóch miliardów dolarów amerykańskich jako nieoprocentowaną pożyczkę. Minister finansów stwierdził, że pożyczka ma być wsparciem finansowym dla egipskiej gospodarki, budżetu państwa oraz rezerw walutowych. Wygląda więc na to, że Egipt zgodzić się przyjąć tak hojną propozycję – nieoficjalne źródła mówią, że Egipt otrzyma pożyczkę już w przyszłym tygodniu.

Umowa pozwala na trzyletnią prolongatę kredytu, a umowa jego spłaty nie powinna przekroczyć pięciu lat. Warto także dodać informację, że egipski premier Hiszam Kandil potwierdził, że Katar zobowiązał się do zakupu egipskich obligacji na sumę 3 miliardów dolarów. Eksperci są jednak przekonani, że Katar chce w ten sposób wzmocnić pozycję Egiptu przed negocjacjami z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, od którego Egipt chciałby uzyskać 3,8 miliardów dolarów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments