pieniądze

OECD ostrzega: Słowenia w obliczu poważnych kłopotów

Wiadomości

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju poinformowała, że kolejny kraj Unii Europejskiej stoi w obliczu poważnego kryzysu bankowego. Według OECD tym krajem jest właśnie Słowenia. Słowenia zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, jednak jak na razie nie poczyniła żadnych odpowiednich kroków, które miały by na celu zlikwidować problem z kryzysem bankowym występującym w ich kraju. OECD zaleca, by Słowenia dokapitalizowała banki oraz jest sprywatyzowała.

Dlaczego jednak Słowenia stoi w obliczu poważnego kryzysu bankowego? Według OECD ma to związek z podejmowanym ryzykiem, słabym ładem korporacyjnym banków oraz niewystarczającej oraz skutecznej ochronie w postaci narzędzi nadzoru. Nowo opublikowany raport jest z pewnością solą w oku dla słoweńskich banków, które mogą obawiać się o utratę znacznej części inwestorów. Inwestorzy mogą zacząć obawiać się, że problemy z bankami mogą być podobne do sytuacji na Cyprze – przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu Cypr musiał skorzystać z pomocy finansowej wynoszącej 10 miliardów euro. Inwestorzy boją się więc powtórki z sytuacji na Cyprze. Warto przyznać, że Słowenia od 2007 roku cieszy się opinią bardzo stabilnej gospodarki, jednak już w 2012 roku wpadła w recesję. Eksperci podkreślają, że praktycznie nie ma szans wyjścia z recesji jeszcze w tym roku. Złe długi są dla słoweńskich banków z całą pewnością ogromnym zmartwieniem, gdyż nie radzą sobie z ogromem sytuacji.

W obecnej chwili Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenił warto złych długów słoweńskich banków na kwotę 7 miliardów euro – jest to odpowiednio jedna piąta produkcji rocznej tego kraju. Według OECD ratowanie banków mija się z celem, gdyż jest w gruncie rzeczy nie opłacalne. Zaleceniem jest więc prywatyzacja banków, a te które nie będą w stanie dalej funkcjonować mogą upaść.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments