Irlandia dostanie więcej czasu na spłatę kredytu?

Wiadomości

Z pewnością każdy z nas pamięta sytuację sprzed trzech lat, kiedy to w Irlandii rozpoczął się poważny kryzys finansowy. Dokładnie w 2010 roku Irlandia straciła możliwość zaciągnięcia pożyczek na międzynarodowych rynkach pieniężnych – warto przypomnieć, że rok później w identycznej sytuacji znalazła się Portugalia.

Eksperci nie mają raczej wątpliwości, że okres spłaty kredytu zarówno dla Irlandii, jak i Portugalii będzie wydłużony o 7 lat. Unia Europejska chce w ten sposób utrzymać ich wiarygodność finansową, dlatego ministrowie finansów państw strefy euro nie będą mieli w tej kwestii za dużo do powiedzenia. Brak możliwości zapożyczania się na międzynarodowych rynkach sprawił, że oba kraje musiały sięgnąć po pomoc finansową z Unii Europejskiej, która dodatkowo obciążyła jest potrzebnymi reformami – zamierza jednak je nieco odciążyć odsuwając spłatę kredytu. Minister finansów Holandii przyznał, że wspólnie z jego kolegami mają bardzo pozytywną wiadomość co do kwestii przedłużenia wymagalności kredytu zarówno w przypadku Irlandii, jak i Portugalii. Spotkanie eurogrupy ma odbyć się już w piątek w Dublinie. Pozytywna decyzja w sprawie wydłużenia okresu potrzebnego na spłatę kredytu jest z pewnością dobrym posunięciem, gdyż jak na razie jest to ciężkie brzemię dla gospodarek zmagających się z kryzysem.

Zgodni co do wydłużenia okresu spłaty pożyczki – o siedem lat – jest także Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Prawdopodobnie już dziś dojdzie do sfinalizowania umowy dla obu krajów. Warto przypomnieć, że średnia wymagalność udzielonych Irlandii pożyczek to 12,5 lat, a w przypadku Portugalii jest to od 12,5 do 14,7 lat.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments