KE sprzeciwia się MFW z powodu Grecji?

Wiadomości

Wygląda na to, że nadchodzi pierwszy poważny rozłam w relacjach między Komisją Europejską, a Międzynarodowym Funduszem Walutowy. O co tak naprawdę poszło? Właściwie to można, by stwierdzić, że o nic wielkiego, jednak problem Grecji jest też problemem europejskim, dlatego Komisja Europejska nie zgodziła się z częścią wniosków z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczących Grecji. MFW w swoich wnioskach dotyczących raportu w sprawie Grecji wspomniał o tym, że Grecja mogła być zrestrukturyzowana pod względem długu dużo wcześniej, co rzecz jasna dopasowało by późniejsze reformy dla tego kraju w o wiele lepszym stylu – reformy w dość szybkim czasie przerodziły by się we wzrost.

Komisja Europejska nie zgadza się jednak z tym zarzutem twierdząc, że jej możliwości były dość ograniczone. Pracownicy MFW wskazali na błędy w postępowaniu wobec zadłużonej Grecji, która od trzech lat jest objęta programem pomocowym strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niektórzy eksperci także potwierdzają te wnioski twierdząc tym samym, że restrukturyzacja długu Aten powinna nastąpić nie w 2012 roku, a w 2010 roku – to z pewnością przyczyniło by się do o wiele mniejszych strat. Warto jeszcze podkreślić, że nie ostatecznie nie doszacowano wpływu wymuszonych oszczędności na grecką gospodarkę – być może odbiegną od realnych prognoz.

Komisja Europejska trwa jest przy swoim, że restrukturyzacja długu w 2010 roku nie była by możliwa. Dlaczego? Ponieważ raport stworzony przez MFW w gruncie rzeczy omija wszelkie powiązania między Grecją, a innymi krajami strefy euro. Tego rodzaju restrukturyzacja mogłaby doprowadzić do rozlania się kryzysu i osłabienia programu naprawczego. Czy mają rację? Przyszłość zdaje się być najlepszą odpowiedzią.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments