euro

Irlandia znowu w recesji!

Wiadomości

Wygląda na to, że dobra sytuacja panująca w Irlandii nie będzie trwała zbyt długo. Dlaczego? Ponieważ zbliża się kolejna fala z której Irlandia rzekomo już wyszła. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy wcześniej Irlandia ogłosiła koniec kryzysu finansowego w tym kraju i całkowite wyjście z recesji, dzięki czemu można było tak też i sądzić. Sytuacja wydaje się być jednak troszkę bardziej skomplikowana i wygląda na to, że teraz nie uda się z niej tak łatwo wyjść. Okazuje się jednak, że eksperci wydają się być nie co bardziej rozsądni w prognozach i uważają, że sytuacja w kraju – pomimo recesji – w stabilna.

Według nich Irlandia już za kilka miesięcy przestanie korzystać z finansowego wsparcia, które obecnie pozyskuje od Unii Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego – warto przypomnieć, że kraj ten jest finansowany od 2010 roku. Niektórzy jednak sądzą, że wychodzenie z kryzysu Irlandii nie wychodzi zbyt dobrze, gdyż dzieje się to zbyt wolno, choć wskazuje się, że tempo wzrostu gospodarki nie odbiega od średniej w eurostrefie. Recesja panosząca się w gospodarce Irlandii rozpoczęła się w 2009 roku, gdy gospodarka tego kraju zareagowała na krach na rynku nieruchomościami oraz trudnościami sektora bankowego. Należy więc zauważyć, że w pierwszym kwartale 2013 roku Irlandzki PKB zaliczył spadek przez co skurczył się o 0,6 procent.

Spadek w czwartym kwartale wyniósł już tylko 0,2 procent. Warto jednak przyznać, że rząd zakłada i tak osiągniecie wzrostu PKB na poziomie 1,3 procent. Warto przypomnieć, że w rząd w ramach wprowadzonego programu oszczędnościowego dokonał licznych cięć wydatków, a także przyczynił się do obniżenia wynagrodzenia w sektorze publicznym kraju oraz podwyższył niektóre podatki.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments