Wielki monopol banków?

Banki Wiadomości

Wygląda na to, że Komisja Europejska doszukała się pewnych znacznych nieprawidłowości w wielkich europejskich bankach inwestycyjnych. O co dokładniej chodzi? Zasadniczo Komisja Europejska ma zastrzeżenia do banków inwestycyjnych, gdyż trafiła na trop jakoby te wykorzystywały praktyki monopolistyczne.

O całej sprawie zostali poinformowani już winowajcy, a KE będzie czekać na odpowiedź w tej sprawie. Komisja Europejska zauważyła, że wielkie banki inwestycyjne blokowały giełdom dostęp do rynku instrumentów pochodnych, co jest bardzo niestosowne i określane miane monopolistycznych zagrań. Warto zauważyć, że dochodzenie w tej sprawie został uruchomione w kwietniu 2012 roku i dotyczyło ono takich banków jak Bank of America Merrill Lynch, Barclays, Bear Stearns, BNP Paribas, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan, Morgan Stanley, Royal Bank of Scotland, UBS. Wstępne wnioski dają wyraźny sygnał, że wymienione wcześniej banki z pewnością naruszyły prawo antymonopolowe, gdyż nie dopuściły giełd do wejścia na rynek CDS w latach 2006-2009. Nie bez powodu Komisja Europejska chciałaby scentralizować handel CDS-ami – tylko w ten sposób jest w stanie zmniejszyć ryzyko.

Komisja Europejska z pewnością nie cofnie się przed możliwością nałożenia sankcji na banki, które stosowały praktyki monopolistyczne – szczególnie te, które blokowały giełdą dostęp do rynku CDS. Jak bardzo może to być dotkliwa kara? Eksperci zauważają, że jeżeli praktyki monopolistyczne okażą się prawdą, to kara może wynieść do 10 procent obrotów firmy. Istnieje więc spora szansa, że to działanie było niezgodne z prawem, dlatego niektóre banki z pewnością zostaną w ten sposób ukarane.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments