Litwa zwiększa akcyzę!

Wiadomości

Litwa postanowiła wprowadzić zwiększenie akcyzy na piwo, wino oraz papierosy. Według zgromadzonych informacji wynika, że zarówno piwo, jak i wino zdrożeją o około jeden procent, a papierosy będą droższe o trzy procent. Nowa akcyza ma wejść w życie już w marcu przyszłego roku i będzie obowiązywać na terenie całego kraju. Zwiększenie akcyzy ma swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Przeciwnicy przekonują, że zwiększenie akcyzy będzie jednoznaczne z zwiększeniem skali przemytu na Litwie, co w gruncie rzeczy doprowadzi do wzrostu inflacji. Taka wizja z pewnością wpłynie negatywnie na wprowadzenie przez ten kraj wspólnej waluty europejskiej w 2015 roku – rząd na Litwie planuje wprowadzić w 2015 roku euro. Z kolei zwolennicy zwiększania akcyzy twierdzą, że zwiększy to znacznie wpływy do budżetu państwa o średnio 49 milionów litów, czyli blisko 14,2 miliony euro. Przewodniczący Sejmu – Vydas Gedvilas – twierdzi, że akcyza na alkohol czy tytoń, powinna być zawsze ale systematycznie zwiększana, gdyż prowadzi to do mniejszej użyteczności produktów i wypływa dodatnio na budżet krajowy. Niektórzy jednak twierdzą, że taka decyzja jest błędna, gdyż jest wykonywana pośpiesznie, dlatego wpływ do budżetu nie zostaną zwiększone na Litwie, ale Białorusi czy Rosji. Dlaczego?

Z większości dostępnych informacji wynika, że blisko co trzecia wypalana paczka papierosów nie pochodzi od Litwy, ale z tzw. szarej strefy, gdzie prym wiodą zarówno Białoruś, jak i Rosja. Ekonomiści także zastanawiają się nad skutkami wprowadzenia większej akcyzy. Według nich spowoduje to nie tylko zwiększenie inflacji, ale doprowadzi do tego, że Litwa nie będzie w stanie przyjąć zaplanowanego euro w 2015 roku. Warto przypomnieć, że Litwa w 2007 także nie przyjęła euro ze względu na wysoką inflację.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o