Łotwa w strefie euro!

Waluty Wiadomości

Ostatnio oficjalnie poinformowano o tym, że Łotwa może ubiegać się już w formalnego punktu widzenia o przystąpienie do wspólnej waluty europejskiej, jaką jest euro. Ministrowie finansów Unii Europejskiej formalnie zatwierdzili przystąpienie Łotwy do strefy euro od 1 stycznia 2014 roku. Premier Łotwy – Valdis Dombrovskis – zaznaczył, że jest to wspaniała decyzja nie tylko dla jego kraju, ale także dla całej strefy euro, o której jeszcze jakiś czas temu mówiono, że się rozpadnie – że nie ma prawa bytu przy obecnych problemach krajów członkowskich. W gruncie rzeczy to jednak tylko Łotwa jest zadowolona z tej decyzji – przynajmniej jako jedna sprawia takie wrażenie.

Premier wyraził także nadzieję, że przyjęcie wspólnej europejskiej waluty wpłynie w sposób pozytywny na gospodarkę jego kraju, a zwłaszcza na wzrostu inwestycji zagranicznych, co w gruncie rzeczy nastąpiło w Estonii, która wspólną walutę przyjęła 2011 roku. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że Łotwa będzie musiała wziąć na barki pewne zobowiązanie, które wynikają z kryzysu w jakim obecnie znajduje się cała strefa euro. Kraj ten będzie zobligowany do wpłacenia pierwszej składki do funduszu ratunkowego strefy euro EMS – Europejski Mechanizm Stabilizacyjny. Przez pierwszych pięć lat łotewska gospodarka będzie wpłacać na ten cel 40 milionów euro rocznie, a później dodatkowe 120 milionów euro.

W gruncie rzeczy będzie więc zmuszona wpłacić ogółem 300 milionów euro. Dla Łotwy są to naprawdę ogromne pieniądze, ale rząd doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej jest brać aktywny udział w mechanizmie w razie późniejszych kłopotów. Warto zaznaczyć, że Komisja Europejska w czerwcu przyznała, że Łotwa jest gotowa do przyjęcia euro już na początku 2014 roku, choć jeszcze kilka lat wcześniej musiała uporać się z głęboką recesją gospodarczą.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments