grecja

UE spokojna przez greckie oszczędności?

Wiadomości

Z pewnością decyzja w sprawie planowanej likwidacji tysięcy miejsc pracy w sektorze publicznym była dla greckiego rządu nie lada wyzwaniem, jednak zdaniem Komisji Europejskiej zdali go naprawdę dobrze. Niestety wynik tego „egzaminu” nie może być równie dobry po obu stronach, gdyż greccy obywatele tracą już cierpliwość względem rządzących, co jest wynikiem praktycznie codziennych strajków w całym kraju.

Nie zmienia to jednak faktu, że Komisja Europejska jest zadowolona z tego, że Grecja zatwierdziła nowe oszczędności, dzięki czemu uda się zaoszczędzić troszkę więcej pieniążków. Komisja Europejska wyraziła pełne zadowolenie z wyniku głosowania w greckim parlamencie, choć nie wszystko udało się jej jeszcze przeanalizować. Nikt nie ma jednak wątpliwości co do tego, że zarówno Komisja Europejska jak i pozostała dwójka – Europejski Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy – udzielą pozytywnej rekomendacji dotyczącej przyznania Grecji kolejnej transzy kredytu. Dzięki temu wypłata pieniędzy będzie o wiele szybsza, niż przypuszczano – a Grecji są te pieniądze bardzo potrzebne. Warto zaznaczyć, że ustawa została poparta przez blisko 153 deputowanych, choć tylko 293 znalazło się na sali. W czasie głosowania doszło także do protestów, jednak grupa protestujących nie była większa, niż 5 tysięcy osób. Rząd w Grecji tłumaczy, że reformy musiały być wdrożone, gdyż obiecał je międzynarodowym wierzycielom z eurolandu, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego.

W zamian za wywiązanie się z zobowiązania, Grecja otrzyma kolejną transzę kredytu, która pozwoli jej nie zbankrutować – przynajmniej przez najbliższy czas. Ciekawostką jest fakt, że sektor publiczny w Grecji jest kojarzony jako skorumpowany i mało wydajny, dlatego jego „oczyszczenie” jest jak najbardziej wskazane.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o