Towary luksusowe są coraz tańsze w Chinach

Wiadomości

Z pewnością ciężko jest nam uzmysłowić sobie fakt, że towary luksusowe mogą w jakiś sposób być tańsze. Zasadniczo jest to sprzeczne z tym, do czego zostały stworzone. Wygląda jednak na to, że towary luksusowe zaczynają tanieć i to na całym świecie, ale szczególną sytuację można zaobserwować na rynku chińskim. W jaki sposób można było to zauważyć? Przede wszystkim po tym, że poprzedni rok był pierwszym, w którym ceny towarów luksusowych w Chinach nie urosły. Nie są to jednak jedynie prasowe doniesienia, a potwierdzone fakty – dokładnie informacje te znajdziemy w raporcie opublikowanym przez instytut badawczy Hurun.

Z raportu wynika, że taniejące towary luksusowe są między innymi wynikiem złej kondycji gospodarki – choć gospodarka utrzymuje swój wzrost na wysokim poziomie, to i tak jest on daleki od ideału, który jakiś czas temu musiał być zredukowany. Spadki cen nie oszczędziły więc nieruchomości, drogich samochodów, bajecznych zegarków czy kosztownej biżuterii. Zasadniczo staniały także i drogie alkohole oraz „wytrawny” tytoń – w Chinach za luksus uznaje się także turystykę oraz edukację, które także zeszły z ceny. Jednym z przykładów może być sadek ceny wybornego alkoholu, gdzie 30-letnia wódka Moutai nie kosztuje już 20 tysięcy juanów za butelkę, a tylko 17 tysięcy juanów – spadek w przypadku takiej wódki jest dość spory. Chińscy eksperci przyznają jednak, że ostanie zmiany cen oddają rzeczywistą wartość produktów, gdyż popyt w poprzednich latach spowodował gwałtowne podniesienie ich ceny, choć w gruncie rzeczy nie należało tego czynić – teraz sytuacja powoli, ale skutecznie się normuje.

Dodatkowo eksperci uważają, że zmniejszenie popytu może działać bardzo ożywczo na branże, która w gruncie rzeczy musi zwracać większą uwagę na jakość swoich wyrobów – klienci wybiorą zawsze lepszą jakość towaru.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments