Rozpoczęła się wojna handlowa między Rosją, a Ukrainą!

Wiadomości

Ukraina w dalszym ciągu dąży do bliżej integracji z Unią Europejska, gdyż w gruncie rzeczy oznacza to dla tego kraju większe korzyści pod względem finansowym, aniżeli większa współpraca z Rosją. Nie ulega wątpliwości, że Rosji nie podoba się kolejne zbliżenie Ukrainy do Unii Europejskiej – coraz bardziej zacieśniającą się współpracą. Świadczyć może o tym fakt, że Rosja wypowiedziała wojnę handlową niczego niespodziewającej się Ukrainie. Rosja zaostrza więc kontrolę towarów pochodzących z Ukrainy. Nikt nie ma wątpliwości, że zaostrzenia kontrolne ukraińskich towarów są spowodowane odciągnięciem Ukrainy od podpisania umowy stowarzyszeniowej Kijowa i Brukseli.

Wojna ekonomiczna z pewnością nie wyjdzie im na dobre, gdyż ukraińscy eksperci już szacują straty, które w samym najbliższym tygodniu mogą wynieść blisko 2,5 miliardów dolarów. Rosja zaczęła traktować towary ukraińskie jako te najbardziej ryzykowne, dlatego kontrola towarów jest niezbędna – twierdzi jeden z ekspertów. Federalna Służba Celna Rosji już od kilku dni zaczęła zaliczać produkty ukraińskie do grupy ryzyka. Nie ulega wątpliwości, że tego rodzaju towary poddawane są pełnej kontroli, której może dotyczyć także wyładunek i sprawdzenie towaru oraz późniejszy załadunek. Takiego rodzaju prześwietlanie towarów wiąże się z znacznie dłuższym czasem odpraw, który powoduje liczne straty po stronie ukraińskiej.

Ukraina twierdzi, że tego rodzaju posunięcie ze strony Rosji może doprowadzić do zatrzymania ukraińskiego eksportu na czas nieokreślony – mogą to więc być nie tylko dni, ale i tygodnie lub nawet miesiące. Jakie produkty są poddawane kontroli? Przede wszystkim jest to technika kolejowa, wyroby hutnicze, urządzenia elektryczne, wyroby chemiczne, samochody, meble i czasami też artykuły spożywcze.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments