Chiny deklarują zmniejszyć zanieczyszczenie

Wiadomości

Wygląda na to, że plan zmniejszenia zanieczyszczenia w Chinach wejdzie w końcu w życie. W czwartek padł kolejny pomysł rządu jak można walczyć z tym gigantycznym problemem. Chodzi o walkę z zanieczyszczeniem szerzącym się najbardziej w Pekinie, choć nie pominięto też innych wielkich metropolii w kraju, które wymagają kosztownego zabiegu. Chiny zakładają zmniejszyć zużycie węgla, które w gruncie rzeczy najbardziej przyczynia się do zanieczyszczeń w ich kraju – głównie od strony przemysłowej.

Rząd powziął już odpowiednie kroki mające na celu zmniejszyć zanieczyszczenie w wielkich chińskich metropoliach – zakazał budowy nowych elektrowni węglowych w trzech kluczowych regionach przemysłowych. Rząd zapowiedział, że do 2017 roku planowane zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza – głównie od stężenia szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu – wyniesie blisko 25 procent, co będzie bardzo dobrym wynikiem, jak na tak relatywnie krótki czas – sytuacja dalej tyczy się Pekinu. W przypadku miast takich jak Szanghaj czy Kantonie, zanieczyszczenie ma w tym czasie spaść od 10 do 20 procent. Nie ulega wątpliwości, że jakość powietrza poprawi się głównie dzięki ograniczeniu zużycia węgla, które obecnie jest wykorzystywane w znacznym stopniu przez przemysł w kraju.

Stany Zjednoczone sugerują, że Chiny blisko 70 procent wytwarzanej energii produkują właśnie z węgla – są też największym konsumentem węgla na świecie. Użycie węgla ma być więc sukcesywnie zmniejszane z każdym rokiem. Przy okazji Chiny planują zwiększyć wydobycie gazu oraz produkcję energii atomowej, która wydaje się być o wiele lepszym rozwiązaniem od węgla.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments